Ursula von der Leyen párbeszéde a gazdákkal csak a látszat? Brüsszel nem tett le a Green Dealről
Brüsszel már készül rá, hogy sokat drágulhat Európában az élelmiszer. A következő évek kulcskérdése, elüldözi-e Európa az állattartókat?
Az ember lassan, de biztosan elpusztítja a földi életet, így önmagát is.
„Pedig a probléma világos. Az ember lassan, de biztosan elpusztítja a földi életet, így önmagát is. Ez a tény. A tudósok kiszámították. Hogy Trump csak a golfpálya zöldjét látta? Hogy Putyin örül a szibériai nyárnak? Hogy mi az a másfél fok? Vagy akár négy? Kit érdekelnek a jegesmedvék meg a korallok, ugye? De felőlünk aztán Florida, Hollandia meg Velence is elsüllyedhet, amíg mi a hiperben mindent megvehetünk, nem?
A problémákat egyelőre szokás szerint a szőnyeg alá söpörjük. A »fejlett világ« csak a kellően távoli jövőre tesz vállalásokat, mi meg nyomjuk a gázt, vesszük a palackos vizet, pöcköljük a csikket. A tudósok, aktivisták egyre dühösebb, »demostmártényleg« –figyelmeztetéseit egy »jaj, ne nyomassz már« – sóhajjal áttekerjük, a flegmák és a méregzöldek között újabb társadalmi szakadék reped. Közben pártunk s kormányunk, csakis érettünk fáradván, ellenáll Brüsszel mocskos, sorosista, zöld elnyomásának. A pénzüknek kevésbé, miközben Orbánék fő üzenete, hogy a környezetvédelem ne okozzon aránytalan károkat a családoknak. Röhej!
Pedig a megoldás viszonylag egyszerű. Úgy hívják, törvény. Ezzel a bevett módszerrel szokás a jókedv, az ösztön ellenében érvényesíteni a magasabb rendű közjót. A fenti ellentmondások áthidalására a világ kormányainak egy leginkább az EU-ra hajazó, napi környezetvédelmi szabályokat alkotó szervezetet kellene alapítaniuk. Kivételesen. Amire persze lehetne köpködni, de legalább – a mostani dorgálós-simogatós időszaknak köszönhetően – léte sem lepne meg senkit. A regulát viszont már érti cég, politikus, polgár. Talán így még meglelhetjük a hátunkon az ejtőernyőt.”