A kötetet Demkó Attila és Horváth Csaba Barnabás prognózisa zárja, amely a 2030-ig tartó időszak várható trendjeivel és legvalószínűbb gazdasági-geopolitikai forgatókönyveivel foglalkozik. A szerzőpáros rendkívül nehéz következő tíz évre hívja fel a figyelmet, amiben akár a mostani koronavírus-járványhoz hasonló nagy befolyású, de alacsony valószínűségű (HILP) események is alakíthatják a Föld életét.
Következtetéseik szerint nagyon valószínű, hogy az Egyesült Államok tovább veszít majd jelentőségéből Kínával szemben, de ez várhatóan még nem fog kihatni az ország hagyományos hatalmi potenciáljára. Afrika esetében a demográfiai robbanás okoz majd további kihívásokat, de vízhiány, az etnikai feszültségek és az államok instabilitása is komoly konfliktuspotenciállal bírnak. Oroszország és Kína kapcsolatát akár a nagy egymásra találás is jellemezheti ebben az időszakban: Moszkva erősségei kiegészíthetik Pekingéit, de a kapcsolat aszimmetrikus mivolta mindenképpen utóbbinak kedvez. Nem szabad elhanyagolni Oroszország belső feszültségeit sem:
ha gyengülne a központi hatalom az országban, az jó eséllyel vezethet Oroszország szklerózisához,
ami még komolyabb biztonsági kihívás elé állíthatja Európát és benne hazánkat.
A megosztott öreg kontinens nem is biztos, hogy kezelni tudna egy ilyen válságot, mert belső konfliktusai – amik között Demkó különösen fontos helyen említi az EU föderalizálására irányuló törekvéseket – így is nagyon meggyengítik. Európa vezető hatalma a továbbiakban is Németország maradhat, mivel Franciaország belső megosztottságai Párizst az ország egységéért folytatott küzdelemre kárhoztatják, a dél-európai nagyoknak pedig szintén megvannak a maguk problémái. Valószínűsíthető viszont Lengyelország további erősödése, ami a magyar érdekek szempontjából sem elhanyagolható fejlemény. A legfontosabb európai kihívások Demkó értelmezésében az ukrán helyzethez és a román-moldáv egyesüléshez kötődnek – mindkét folyamat alakulása közvetlenül befolyásolja a magyar érdekeket is.
A világ 2021-ben a szó szoros értelmében véve nem az érdeklődő nagyközönségnek szánt munka, mert olyan ismeretek meglétére alapoz, amikkel a laikus olvasó nem feltétlenül rendelkezik; ugyanakkor egy befogadhatóbb nyelvezet, minuciózusabb szerkesztés és sokkal több grafikon, térkép, táblázat jobban megragadhatta volna a kívülállók figyelmét. A kötet viszont – a szakirodalmi hivatkozások, egységes hivatkozási rendszer hiányában – nem is szikár tudományos mű. A világ 2021-ben összességében érdekes hibrid: figyelemreméltó és kétségkívül hasznos munka, ami a következő kiadásokban találhatja meg a kiforrott formátumát.