Donald Trump Európára bízná az ukrán tűzszünetet
A megválasztott amerikai elnök szerint Európának kell vezető szerepet vállalnia Ukrajna védelmében és a háború lezárásában.
Az ukrán fegyveres erők nem terveznek támadó műveletet a Donyec-medencében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videón keresztül azt üzente Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy kész vele találkozni az ukrajnai Donyec-medencei frontvonal bármely pontján, és Ukrajna nem fél Oroszországtól. Az ukrán elnök megjegyezte, hogy ő amúgy is minden hónapban megfordul ott. „Egyszer Oroszország elnöke azt mondta: ha a verekedés elkerülhetetlen, akkor először kell ütni. Véleményem szerint viszont ma minden vezetőnek meg kell értenie, hogy a verekedés nem elkerülhetetlen, amikor nem egy sikátorról és nem huligánokról van szó, hanem egy igazi háborúról és emberek milliónak az életéről. Meg kell érteni azt, hogy a verekedéssel ellentétben egy háborúban mindkét fél veszít. Azt, hogy támadással nem lehet megvédeni valakit, és lehetetlen valakit elfogással szabadon engedni, lehetetlen tankokkal békét teremteni” – idézett az Ukrajinszka Pravda hírportál az ukrán elnöknek a YouTube videomegosztó portálon közzétett üzenetéből.
Több mint egy tucat ukrán katona halt meg a térségben
Zelenszkij kijelentette, hogy a normandiai négyek, azaz Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország tanácsadói szintű, és a minszki háromoldalú, Moszkva, Kijev és az EBESZ képviselőiből álló összekötő csoportnak az e heti tanácskozásain, amelyen a Donyec-medencei tűzszünet helyreállítását vitatták meg, azért nem született eredmény, mert noha minden fél támogatta, Moszkva végül nem fogadta el a közös nyilatkozatot.
Közben szerdán Zelenszkij aláírta azt a törvényt, amelynek alapján úgynevezett különleges időszakokban 24 órán belül mozgósítás elrendelése nélkül is behívhatók a tartalékosok katonai szolgálatra. Az utóbbi időben különösen feszültté vált a viszony Ukrajna és Oroszország között, miután a Donyec-medencei válságövezetben egyre gyakoribbá váltak a tűzszünetsértések, március 26-án pedig négy ukrán katona is életét vesztette. Azóta velük együtt mostanra már több mint egy tucat ukrán katona halt meg a térségben, a legutóbbi múlt vasárnap. A válság súlyosbodásáért Kijev és Moszkva egymást teszi felelőssé.
28 harcászati zászlóaljat vont össze
Közben Oroszország egyre több katonát és fegyverzetet vont össze Ukrajna határai közvetlen közelében, ami ellen szót emelt már az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, az Európai Unió és a NATO is. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy keddi sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Oroszország egy hét alatt 120 ezer fölé növeli az ukrán határ mentén és az általa önkényesen megszállt Krím félszigeten összevont katonáinak a létszámát, a Krímbe pedig ballisztikus rakétákat is telepített. Ruszlan Homcsak ukrán vezérkari főnök március 30-án a kijevi parlamentben arról beszélt, hogy Oroszország hadgyakorlat leple alatt az orosz-ukrán határ közelébe, valamint a Donyec-medencei ideiglenesen megszállt területekre és a Krímbe 28 harcászati zászlóaljat vont össze, és még további egységek érkeznek.
Julija Mendel, Zelenszkij sajtótitkára április 11-én egy tévéműsorban közölte: Oroszország negyvenezer katonát vont össze az ukrán határ mentén, és ugyanennyit a Krím félszigeten. Hangsúlyozta, hogy az ukrán fegyveres erők nem terveznek támadó műveletet a Donyec-medencében. A sajtótitkár akkor közölte, hogy Zelenszkij már márciusban kezdeményezett megbeszélést Putyinnal, de az ukrán elnöki iroda azóta sem kapott választ a Kremltől.
(MTI)
Fotó: Volodimir Zelenszkij ukrán államfő (j) látogatást tesz a Donyeck térségben 2021. április 9-én. Kijev szerint az orosz hadsereg nagyjából harminc zászlóaljat csoportosított a határ orosz oldalára, az ukrajnai Donyec-medence megszállt területeire és az Ukrajnától a nemzetközi jog szabályainak megsértésével elcsatolt Krím félszigetre. MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat