A Bizottság a tagállamokra bízza, mely vakcinákat ismeri el

2021. április 13. 15:36

A tagországok dönthetnek úgy, hogy nem ismernek el egyes vakcinákat a beoltást igazoló tanúsítvány esetében – nyilatkozta Eric Mamer az Európai Bizottság szóvivője.

2021. április 13. 15:36
null

Amennyiben egy uniós tagálamnak kétségei vetődnek fel egyik vagy másik oltóanyag hatékonyságával kapcsolatban, lehetősége lesz arra, hogy ne ismerje el az adott vakcinát a beoltottságot igazoló tanúsítvány esetében – közölte Eric Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője a brüsszeli testület sajtótájékoztatóján kedden.

El kell kerülni a „vakcina-diszkriminációt”

Eric Mamer kérdésre válaszolva hangsúlyozta, a brüsszeli testület az oltási igazolványokkal összefüggésben az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által uniós alkalmazásra javasolt vakcinákkal való beoltottságot igazoló tanúsítványok automatikus elfogadását javasolta.    

Kifejtette:

az uniós oltási portfólióban nem szereplő vakcinákkal kapcsolatban a tagállamok döntésén múlik, hogy elfogadják-e vagy sem az EMA által nem jóváhagyott oltásokat.

Ugyanakkor el kell kerülniük mindenfajta hátrányos megkülönböztetést az uniós és az uniós országokon kívüli beoltottak szemben – figyelmeztetett Mamer.    

A Bizottság nem mond véleményt a kínai vakcináról

Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság illetékes szóvivője szintén kérdésre válaszolva azt közölte, az Európai Bizottság nem mond, illetve nem tud véleményt mondani a kínai vakcináról, azt azonban az uniós oltóanyag-stratégiával összefüggésben a kezdetektől hangsúlyozza, hogy alapvetően fontos a vakcinák biztonságának és hatékonyságának garantálása.    

a rendkívül fontos biztonsági és hatékonysági megfelelés érdekében” – fogalmazott. A kínai vakcina nem része az uniós vakcina-portfóliónak, a tagállamok azonban tárgyalhatnak és szerződést köthetnek az uniós oltóanyag startégián kívül eső oltóanyagok beszerzéséről. Ez esetben azonban a vakcinával felvetőt probléma esetén minden felelősséget az adott tagállamnak kell viselnie – tette hozzá.    

Az Európai Bizottság eddig a Johnson & Johnson (400 millió adag), a BioNTech-Pfizer (600 millió adag), a Moderna (460 millió adag), az AstraZeneca (400 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Sanofi-GSK (300 millió adag) vállalatokkal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
apika2
2021. április 13. 19:23
Mert ennyire feleslegesek vagytok tisztelt bizottság. Semmiért nem vállaltok felelősséget, de ez annak tükrében érthető hogy nem is értetek semmihez.
antioxi
2021. április 13. 19:16
Majd a kétoldalú megegyezések megoldják a problémát - ebben biztos vagyok.
Fila2020
2021. április 13. 18:32
A lovak közé dobták a gyeplőt, de közben kényesen ügyelnek arra, hogy a gender, meg a jogállamiság, meg a "menekültek" mindenhol úgy legyen értelmezve, ahogyan ők jónak látják. A vakcinák engedélyezése minden tagállamban jogszerűen történik, emellet jelenleg még érvényben van az Union belül a szabad mozgás intézménye.
nyugalom
2021. április 13. 18:07
Jó reggelt! IQ? Majd utolag jön a jurovajogallamisag, bünti ezerrel! De mi lesz most itthon a balosokkal? Vakcinak jóvahagyása itthon? Jujjjjj!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!