Dél-afrikai tudósok szerdán közölték, hogy az általuk végzett kísérletek szerint a koronavírus dél-afrikai (501Y.V2 néven ismert) variánsa ellen termelődő antitestek védelmet nyújtanak az eddig kialakult, és valószínűleg a jelenleg kialakuló variánsokkal szemben is.
A vérplazmaelemzésen alapuló felfedezés különösen jó hírnek számít, mivel arra enged következtetni, hogy egy kifejezetten az 501Y.V2 variáns ellen kifejlesztett oltóanyag elég lehet a védelemhez a különböző vírustörzsekkel szemben – mondták a dél-afrikai szakértők.
Az emberi szervezet által a dél-afrikai mutáció ellen természetesen termelt antitestek
A dél-afrikai szakértők hangsúlyozták, hogy a koronavírus elleni vakcinák előállításában élen járó cégek, például a Moderna, a Pfizer, az AstraZeneca és a Johnson and Johnson
A dél-afrikai mutációt a világ 48 országában azonosították eddig. A Dél-afrikai Köztársaságban először, decemberben azonosított variáns, bár nem különösebben halálos a többi vírustörzshöz képest, 50 százalékkal fertőzőbb. A nagyobb problémát az jelenti, hogy a dél-afrikai variáns ellenállóbbnak bizonyult az eddig kifejlesztett oltóanyagokkal szemben.
A Dél-afrikai Köztársaságban a járvány második, karácsony környékén tapasztalt erősebb hulláma után sikerült ismét ellenőrzés alá vonni a vírus terjedését,
A csaknem 58 millió lakosú országban eddig 1 514 815 koronavírus-fertőzöttet és a fertőzéshez köthető 50 271 halálesetet regisztráltak.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Kim Ludbrook