„Az Európai Unió költségvetése úgy működik, hogy van egy pénzügyi keret, amely hét évre előre meghatározza a költségvetés főbb számait, vagyis azt, hogy az egyes országoknak milyen »tematikára« milyen anyagi keret áll rendelkezésre” – kezdte az Alapjogokért Központ online sajtótájékoztatóját Kovács István, a szervezet stratégiai igazgatója.
Az Európai Unió költségvetése és a koronavírus miatti helyreállítási alap
Kovács István előadása során kiemelte, hogy az unió hét éves költségvetésének tárgyalási folyamata hagyományosan az „Európai Unió legbonyolultabb, legtöbb háttéralkuval, cselszövéssel, árulással átszőtt mechanizmusa”, hiszen mint fogalmazott:
minden ország a saját, nemzeti érdekeit próbálja érvényesíteni”,
mindenkinek az az érdeke, hogy a lehető legjobb felétételekkel jöjjön ki ebből az alkuból a végén”. Kovács István hozzátette, hogy jelen helyzetben ezzel párhuzamosan „az elmúlt száz év legsúlyosabb pandémiás helyzete” is velünk van. Utóbbinak köszönhető, hogy az európai állam- és kormányfők úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy külön helyreállítási alapot, amely a koronavírus-járvány által leginkább sújtott országok gazdasági helyzetének a helyreállítását segítené. Az alap költségkerete az Európai Unió (konkrétabban az EU országai) által felvett hitelből származik majd.
A jogállamisági mechanizmusról
Az unió jogállamisági mechanizmusával kapcsolatban Kovács István elmondta, hogy
az Európai Bizottság a jogállamisági mechanizmust eredetileg úgy hozta létre, hogy annak valójában semmiféle szerződéses alapja nem volt.
Nem jogosította fel semmi arra az Európai Bizottságot, hogy egy ilyet létrehozzon”.
Kovács István hozzátette: „a mechanizmust talán azért »nyelték le« mégis a tagállamok, mert az Európai Bizottság azt mondta, hogy az csupán egy »egyeztető fórum«, »egyeztető mechanizmus«, valójában nincsen semmi jogkövetkezménye, és csak arra szolgál, hogy a tagállamok felé küldjenek egy jelzést, hogy átvilágítsák, milyen a jogállamiság aktuális helyzete, legvégső esetben ez csupán odáig vezethet, hogy a bizottság megindítja a 7. cikkely szerinti eljárást, de valójában a cél az, hogy megelőzzék, hogy ilyet kelljen tenni”.