Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
Időben vagyunk az intézkedésekkel? Mikor lesz ellenszer és oltóanyag? Elkaphatja újra, aki egyszer már kigyógyult? Évről évre felütheti a fejét a veszélyes kórokozó? Tényleg használ a klorokin? Valóban nem veszélyes a gyerekekre? Jakab Ferenccel, a Pécsi Tudományegyetem virológus professzorával, a kutatócsoport vezetőjével beszélgettünk.
Mivel foglalkozik a kutatócsoportjuk?
A koronavírus kapcsán alapkutatási vizsgálatokon dolgozunk, próbáljuk összerakni a tudásunkat a vírussal kapcsolatban, ennek érdekében tartjuk a kapcsolatot más kutatócsoportokkal is. Tizenketten dolgoznak az én kutatócsoportomban. Természetesen nem csak az új kórral, hanem rengeteg mással is foglalkozunk, tagjai vagyunk számos hazai és nemzetközi konzorciumoknak is.
Hol tartanak jelenleg a kutatások? Pár nappal ezelőtt Müller Cecília országos tisztifőorvos bejelentette, sikerült izolálni a vírust, mit jelent ez?
Az, hogy izolálták a vírust, azt jelenti, hogy sikerült szöveteken, sejteken, vagyis laboratóriumi körülmények között is replikációra bírni.
Miben segíti ez az előrelépés az ellenszer kifejlesztését?
Mindenben. Csak azután tudjuk vizsgálni a vírust és annak fertőzési stratégiáit, ha előbb izoláljuk a kórokozót.
Mi derült ki eddig a SARS2 koronavírusról?
Azt már biztosan tudjuk, hogy
Ez a tulajdonság a gyors terjedését segíti elő. Végeztek azzal kapcsolatosan tanulmányokat, hogy hány óráig él meg a kórokozó a különböző felületeken. Néhány órától egészen a néhány napig terjed ez az idő, attól függően, hogy milyen felszínen – rézen akár négy óráig, kartonpapíron akár 24 óráig, műanyagon és rozsdamentes acélon pedig akár 72 óráig is –, milyen környezetben, hőmérsékleten vagy páratartalmon van jelen a vírus. Az viszont nem derült ki egyértelműen ezekből a tanulmányokból, hogy a különböző felületeken mekkora a fertőzési képessége az idő előrehaladtával.
Mi a valóság, honnan származik a vírus?
A természetből.
Azt hallani, hogy több alfaja is van. Milyen tüneteket okoznak az egyes típusok?
Igen, egy feltételezett S és L altípusa is van a koronavírusnak, de azt, hogy ez ténylegesen mit takar a klinikumban, illetve, hogy ezeknek az altípusoknak van-e szerepe, hogy mennyire terjed gyorsan a vírus, és hogy melyik milyen tüneteket okoz, egyelőre nem tudjuk biztosan megmondani. Természetesen már feltételezések, előkísérletek vannak, de további vizsgálatok szükségesek.
Jelenleg mennyi ígéretes vizsgálat folyik?
Nagyon sokan dolgozna most a vírussal, azt kell, mondjam, hogy
a másik fele meg minden másra, ami még körülöttünk van.
A koronavírus ellen is hatékony egy japán influenzagyógyszer a kínai kormány szerint. Hallott erről, igaz lehet a hír?
Sajnos nem lehet tudni, a kísérlet lebonyolítását nem láttam, nem tudom megítélni, hogy igaz-e.
Mikor lesz ebből ellenszer és oltóanyag?
az engedélyezési folyamattal együtt.
Jakab Ferenc (fotó: Origo)
Aki elkapta, megfertőződhet újra?
Az eddigi kutatások szerint az, aki megfertőződött, élete végéig tartó védettséget nem, csupán egy-három évig terjedőt kap. Biztosat azonban ezzel kapcsolatosan is csak pár év múlva tudunk mondani, ha a betegségen korábban átesettek szervezetében találunk antitestet, akkor valóban védett maradt az illető. Addig ezek mind csak találgatások és kérdőjelek maradnak.
Valós a félelem, hogy ez az új típusú vírus a jövőben mutálódhat, és évről-évre felütheti a fejét?
Azt gondolom, hogy nem valós. A mutációt túlmisztifikáljuk. Kínaiak végeztek tanulmányt: december és február között vizsgálták a vírust, és azt látták, 99,99 százalékban ugyanaz maradt a kórokozó génállománya.
Nincs ellene gyógyszer, oltás, semmi, de mégis mit csináljon az, aki elkapta?
Ennek kutatása is folyamatban van, rengeteg laborban vizsgálják, hogy a már meglévő és forgalomba hozott gyógyszerek közül esetleg melyik lehet alkalmas a vírus tüneteinek enyhítésére. Egyelőre ezzel kapcsolatosan sem lehet biztosat mondani,
Állítólag négyszer annyi fogy a klorokin tartalmú hatóanyagokból, mint azelőtt, hogy megjelent volna a koronavírus. Azzal kapcsolatosan is terjednek hírek, hogy az Avigan és a Favipiravir gyógyszerek használhatók a vírus ellen. Meg tudja ezt erősíteni?
Ezt nem lehet biztosra mondani. Több gyógyszer is a klinikai tesztelés fázisa alatt áll, de ezek eredményeit még nem hozták nyilvánosságra.
Mire számít, a lakosság hány százaléka kapja el a vírust?
Rengeteg tényező befolyásolja, függ az emberek viselkedésétől,
A 12 év alatti korosztályra nem tartják veszélyesnek a vírust. Hallani ettől eltérő véleményeket is. Mennyi beteg van ebben a korosztályban? Milyen a kórlefolyás?
A gyerekeket ugyanúgy érinti a fertőzés, mint a felnőtteket, azzal a különbséggel, hogy náluk nem okoz olyan súlyos klinikai tüneteket. A gyerekeknek a vírus terjesztésében lehet kiemelt szerepük. Ezért volt szükség az iskolák bezárására.
Az említett intézkedés mennyire segített gátat szabni a vírus terjedésének?
Biztos, hogy sokat segített, minél kevesebb a kontaktus, annál lassabban terjed a vírus.
Időben vagyunk az intézkedésekkel?
Talán igen. Nagyon fontos az egyéni és közösségi érdek. Ha azt kérik, hogy ne menjek közösségbe, akkor nem megyek; ha azt kérik, mossak kezet, akkor mossak kezet; ha azt kérik, maradjak otthon, akkor maradjak.
az eljárásrendeket követni kell, csak így lehet megállítani a járványt.
Továbbra is 2-3 százalékos a mortalitási arány?
Nagy átlagban azt kell mondanom, hogy maradt ez az arány. Nyilván ennél pontosabbat akkor tudunk mondani, ha lecsengett a vírus, és már biztosan tudjuk a fertőzöttek számát, illetve azt, ebből mennyien haltak meg, és hányan élték túl a fertőzést.
Meddig fog ez az egész tartani?
Sajnos nem tudom, egy ideig még biztos.