Most épp ebben a városrészben bukkant fel Gyurcsány és Dobrev rejtélyes múltú politikusa
Mustó Géza egykori árnyék-belügyminiszter Kőbánya mellett most a XVIII. kerületben tűnt fel. Pozíciót is kapott.
Új kifizetési konstrukciót villantott a XVIII. kerület új, baloldali vezetése a bizottsági struktúrában: az eddigi korlátozások eltörlésével sok képviselő egyszerre vehet majd fel bizottsági elnöki, alelnöki és bizottsági tagságért járó javadalmazásokat is.
Amint az ismeretes, a XVIII. kerületet a tavaly októberi választások előtt 9 évig a jobboldal kormányozta. Az Ughy Attila polgármester vezette önkormányzat bizottságainak elnöki székében ugyan szocialista politikus nem, de ellenzéki LMP-s kapott helyet.
Az új vezetés az elődjéhez képest egyel több alpolgármesteri pozícióval kedveskedett önmagának, és a bizottságok elnökletét egyetlen esetben sem bízta a Fideszre. Az ellenzéki összefogást támogató Jobbik nem kapott alpolgármesteri széket,
aminek jogszerűsége kérdéses.
Az még feltűnőbb, hogy a bizottsági díjazásokkal igencsak bőkezűen bánik az új vezetés. Az egykori fideszes városvezetés idején a képviselői alapdíj 90 ezer forint bruttó volt és maximum bruttó 350 ezer forintban maximálta egy képviselő összkeresetét, ami egyszerre több pozíció birtoklása esetén sem növekedhetett. Ennek a „garasoskodásnak” azonban vége.
Szaniszló Sándor polgármester baloldali koalíciója (vele együtt) 13 főből áll. A tizenhármak közül a jobbikos a közelmúltban kiült, hogy bemutathassa, milyen is a „konstruktív ellenzékiség”: a Pénzügyi Ellenőrzési Bizottság vezető pozíciója jár érte.
A koalíciós együttműködést, plusz a jobbikos konstruktivitást a bizottsági javadalmazás kidolgozása olajozta meg igazán, de
A korábbi gyakorlattal szemben a XVIII. kerületben a képviselői alapdíj az egész ciklusra vetítve nem fix összegű, azt a mindenkori minimálbér 120%-ában határozták meg. A minimálbér pillanatnyilag 160920 forint, tehát a képviselői alapdíj 193104 forint. A bizottsági elnökségért a képviselői alapdíj összege jár pluszban, az alelnök a minimálbér 70, a bizottsági tag pedig a minimálbér 50%-ára jogosult.
Az új felállásban a Népjóléti Bizottságot Egészségügyi és Szociális-, illetve, Idősügyi és Lakás Bizottságra bontották ketté, így összesen 7 bizottság alakult mindegyikben 7 taggal, és működik a Pestszentimrei Városrészi Önkormányzat (PVÖ) is hasonló javadalmazással.
Az igazi pénzügyi csavar a bizottsági (vagy épp PVÖ) helyek leosztásában áll. Az alpolgármesterektől eltekintve a polgármestert támogató összes MSZP-s, DK-s, valamint az LMP-s képviselő egyszerre bizottsági (vagy PVÖ) elnök, alelnök és bizottsági/PVÖ képviselő is, attól függően, hogy épp melyik pozícióban ül.
A momentumosok sem panaszkodhatnak. Az egyik alpolgármesteri tisztség mellett övék lett az ifjúsági tanácsnok pozíciója is.
ami jelen értéken számolva 579312 forint.
Amennyiben a minimálbér évi 8%-kal emelkedik, úgy könnyen előállhat az a helyzet, hogy a XVIII. kerületben egy baloldali „mezei képviselő”, némi bizottsági aprómunkával a ciklus végén szinte annyi pénzt vihet haza, mint 2019-ben egy helyettes államtitkár.
(Amennyiben az önkormányzat reagál kérdéseinkre, cikkünket bővítjük.)