327-en támogatták a Verhovna Rada 450 képviselője közül a törvényjavaslat elfogadását. Az új szabályozás három csoportra osztja az Ukrajnában élő kisebbségeket, és eszerint határozza meg, hogy meddig tanulhatnak az iskolában anyanyelvükön.
A saját állammal nem rendelkező őslakos népek (ide elsősorban a krími tatárok tartoznak) nyelveit különös gonddal kezeli a törvény, nekik az ukrán nyelv tanítása mellett elsőtől tizenkettedik osztályig joguk lesz anyanyelvükön tanulni.
Az Európai Unió tagállamainak nyelveit beszélő kisebbségek (a legnagyobb számban bolgárok, magyarok, románok és lengyelek) az ötödik osztályig bezárólag tanulhatnak anyanyelvükön, de ötödikben már az óraszámuk ötödében ukránul kell tanulniuk. Az ukrán nyelven tartott órák számának ezután fokozatosan nőnie kell, kilencedikre 40, középiskolában pedig már 60 százalékra.
A maradék, ukránhoz közel álló nyelveket beszélők (elsősorban az oroszok, de a belaruszok is) az ötödik osztályig tanulhatnak anyanyelvükön, onnantól pedig ukránul kell tanulniuk óráik 80 százalékában.
A Kárpátaljai Igaz Szó információi szerint a törvény hatálya magániskolákra nem terjed ki.