Horváth Ildikó: Magyarországon nincs koronavírusos beteg

2020. január 29. 18:51

„Jelenleg Magyarországon senki nem küzd koronavírussal” – jelentette ki Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár szerdán.

2020. január 29. 18:51

Jelenleg Magyarországon senki nem küzd koronavírussal. Ezzel együtt komolyan veszik a Kínában halálos áldozatokat is szedő betegséget. Az utazások nyomán terjedhet a világban a betegség, ezért a magyar kormány is kiemelten odafigyel a megelőző intézkedésekre – közölte Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár. Elmondta: a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) folyamatosan tartja a kapcsolatot az Egészségügyi Világszervezettel, valamint az Európai Bizottságot támogató járványügyi hatósággal.

Horváth Ildikó kiemelte:

az egyik legfontosabb dolog a nyugodt, fegyelmezett viselkedés.

Az államtitkárt kérdezték a koronavírusról megjelenő álhírekről. Horváth Ildikó azt tanácsolta, az NNK aktuális információi nyomán tájékozódjanak. Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy már influenzajárvány van Magyarországon. Mintegy 15-20 ezren küzdenek a betegséggel. Azt kérte, hogy aki észleli magán a tüneteket, maradjon otthon, ne fertőzzön meg másokat.

Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus kapcsán arról tájékoztatott, hogy az utazókat tanácsokkal, írásos tájékoztatókkal látják el. Emellett a repülőtéren kézfertőtlenítőket helyeztek el. A „kritikus” tünetekkel rendelkező utasokat a reptéri egészségügyi szolgálat azonosítja. Így történt ez az éjszaka Budapestre érkezett lázas beteg esetében is. A laboratóriumi vizsgálatok megerősítették: nem koronavírusa van, klinikailag jól van - közölte.

Jelenlegi információk szerint Németországban négy, Franciaországban három koronavírusos beteget azonosítottak. Magyarországon továbbra sincs jelen a betegség – szögezte le. Az országos tisztifőorvos azt mondta: az apparátus, amelynek dolga és kötelessége felkészülni a járványügyi kihívásokra, megtette és teszi is kötelességét. Kialakították azokat a kompetenciákat, amelyek alkalmasak az új típusú koronavírus azonosítására. Mindazon szereplőt, akinek bármilyen járványügyi feladata van, ellátták a szükséges információkkal, az eljárásrenddel. A szakemberek tudják a dolgukat - jelentette ki.

Az esetleges betegek ellátására a Dél-pesti centrumkórházat jelölte ki, míg a diagnosztikára az NNK laboratóriumát.

A szakember hangsúlyozta, ahhoz, hogy a betegség kialakuljon, kell egy forrás, és kell egy sérülékeny szervezet. Ha a betegség csoportosan fordul elő, akkor beszélünk járványról – ismertette Müller Cecília.

Kis Zoltán a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológusa a diagnosztikáról tájékoztatott, amelyet kizárólag az NNK laboratóriumában végeznek Magyarországon. Azt is elmondta, hogy az NNK nemzeti biztonsági laboratóriuma arra is felkészült, hogy részt tudjon venni az új koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében. Kérdésekre válaszolva Müller Cecília és Horváth Ildikó is kitért arra, hogy a járvány dinamikus, így a járványügyi helyzet bármikor változhat. Ez esetben az NNK és a kormány is azonnal megteszi a szükséges intézkedéseket, s a helyzet változásáról a nyilvánosságot is tájékoztatják - közölték.

A SARS (súlyos akut légzőszervi szindróma) vírussal azonos családba tartozó új típusú koronavírus (nCoV-2019) influenzához hasonló tüneteket okoz, és súlyos légzőszervi panaszokkal járhat. Lappangási ideje 2-10 nap lehet. A vírus okozta járvány valószínűleg egy vuhani piacról indult tavaly decemberben. Kínában mostanra 132-re emelkedett a koronavírus miatt elhunytak száma. A bizonyíthatóan e kórokozóval fertőzöttek száma csaknem hatezer. Legalább 47 megerősített esetet jelentettek 16 országból, köztük Thaiföldről, Franciaországból, az Egyesült Államokból és Ausztráliából. Haláleset még nem történt Kínán kívül.

(MTI)

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bálint József
2020. január 30. 09:48
Kérdések V. csoport - Milyen egyéb kórokozók okozhatnak hasonló szimptómákat, mint a koronavírus? Feltételezem, hogy a magyar egészségügyi hatóságok már birtokában vannak a föltett kérdésekre adott válaszoknak. Ha nem, utolsó hivatali ténykedésként (miniszterükkel az élen) sürgősen keressék meg a kínai, amerikai társhatóságokat, aztán keressenek maguknak más pályát.
Bálint József
2020. január 30. 09:47
Kérdések IV. csoport - Vagy ha elmegyek a háéziorvoshoz, mert azt mondom, magas lázam van, köhögök, nehezen lélegzek, azt fogja mondni a háziorvos, hogy akkor most orr-, szájváladékot veszünk, beküldjük X hatóság Y laboratóriumába, és 10 nap múlva tudjuk a választ, milyen vírus fertőzte meg Önt. - Mennyi idő telik el a szimptómák megjelenésétől a halálig/gyógyulásig?
Bálint József
2020. január 30. 09:46
Kérdések III. csoport - Az elhunytak hány %-a volt a fertőzés előtt teljesen egészséges? - Mi a fertőzés tipikus lefolyása? - A fertőzöttek hány %-a hal meg, hány %-a gyógyul meg? Mennyi idő alatt? - Vannak koronaspecifikus szimptómák?
Bálint József
2020. január 30. 09:44
Kérdések II. csoport - Validálták Magyarországon a teszteket? Az AIDS-hisztéria idejéből tudjuk, hogy nagyon sok volt a hamis pozitív teszt. - Ha jól értettem, a koronavírus tüdőgyulladást okoz. Lehet tudni valamit a betegségek statisztikai kiértékeléséről? A koronavírussal fertőzött elhunytak szenvedtek egyéb betegségben is? Esetleg olyanban amely koronavírus nélkül is okozhatott volna halált?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!