A hidegháború történetének egyik érdekes fejezete a Congress for Cultural Freedom, vagyis a Kongresszus a Kulturális Szabadságért nevű antikommunista szervezethez kapcsolódik, amely hatékonyan épített hidat a vasfüggöny két oldalán élő értelmiség között. A CCF története azonban nem mentes a kérdőjelektől:
mára ismeretes, hogy a szervezet létrehozásában és finanszírozásában jelentős szerepe volt a CIA-nek.
A Kongresszusról hétfőn este a Danube Institute szervezésében a Francia Intézetben beszélgetett a francia volt CCF-alkalmazott, Roselyne Chenu, valamint a szervezet működését a hatvanas években közelről megismerő John O'Sullivan (a Danube Institute vezetője, a National Review szerzője), és a szervezettől az idők során korábban támogatást kapó Illyés-Kodolányi Mária (Illyés Gyula lánya) és Szávai János, volt franciaországi magyar nagykövet.
Könyvcsomagokkal a diktatúrák ellen
Roselyne Chenu nemrégiben könyvet írt a CCF-ről. Mint elmondta: sokan írtak már a szervezetről, de ezekben az elemzésekben annyi „hiba és hazugság” volt, hogy nem volt más választása, mint hogy bennfentesként megírja a CCF valódi történetét. Ehhez a személyes naplóját és levelezését használta, valamint archívumokban is kutatott Európa-szerte, összesen hatezer dokumentumot vizsgált át.
Chenu felidézte: a CCF-et 1950-ban hozták létre egy Nyugat-Berlinben rendezett konferencia után,
hogy gátat vessenek a kommunista szellemi térfoglalásnak,
ellensúlyozzák a Béke-világtanácshoz hasonló szerveződések befolyását, és támogassák a diktatúrák alatt élő értelmiségieket. A berlini konferencia résztvevői – többek között Denis de Rougemont, Arthur Schlesinger, Bertrand Russell, Raymond Aron – aláírták a „Kiáltvány a szabad emberekhez” című szöveget, amely rögzítette azt, hogy a véleményszabadság elidegeníthetetlen emberi jog.
A CCF-projekt atyja az észt zsidó származású Michael Josselson volt, aki a harmincas években az Egyesült Államokba költözött, majd a háború végén az amerikai hadsereg titkosszolgálatának kötelékében érkezett Berlinbe.
A szervezet fokozatosan épült ki: Kelet-Európa után Latin-Amerikával és Ázsiával foglalkozó csoportjaik is alakultak. Chenu aláhúzta:
a CCF a jobb-és baloldali diktatúrák értelmiségének egyaránt segélyt nyújtott,
a francói Spanyolországban és a salazari Portugáliában is aktívak voltak, de azokban a latin-amerikai diktatúrákban is, amelyek az USA támogatásával jöttek létre.