Didier Reynders, a belga liberális Mouvement Réformateur politikusa, jelenleg belga védelmi- és külügyminiszter, korábbi pénzügyminiszter tartotta meg biztosjelölti bemutatkozó beszédét szerda délelőtt az Európai Parlamentben, mint az új Európai Bizottság igazságügyi biztosjelöltje. Reynders húsz éve szolgál különböző kormányokban, Ursula von der Leyen maga jelöltje a posztra,
feladata a jogállamisági mechanizmusok felügyelete és irányítása lehet.
A bemutatkozás során – melyet egy hosszabb áramszünet zavart meg – Reynders bevezető gondolataként Európa helyéről beszélt a világban: mint elmondta, amikor miniszter lett, Európa még megosztott volt, elsősorban a berlini fal leomlásának helyzetével foglalkoztak. Állítása szerint büszkék és boldogok lehetünk amiatt, amit azóta elért Európa, hiszen a kontinens sokat ért el miközben sokféleségét, nyelveit és kultúráját megőrizte.
A belga politikus programjának fő tételét az európai integráció mélyítésében jelölte meg. Feladatunk a változó világban helytállni és közben megőrizni egységünket – fejtette ki Reynders. Problémaként jelölte meg beszédében a nacionalista és populista retorikát, ami véleménye szerint a múlthoz kellene, hogy tartozzon, ám ami szerinte továbbra is fenyegetést jelent. Az igazságügyi biztosjelölt szerint a béke, a biztonság és a jólét megvédése közös feladatunk, ahogyan a demokrácia és az alapjogok óvása is.
Reynders itt röviden utalt a személyét ért korrupciós vádakra, amiket az ügyészség már sajtóhírek szerint is elejtett.
Az igazságügyi biztosjelölt kijelentette, hogy az Európai Unión belül a jogállamisági megközelítést tervezi érvényesíteni. Lényegében példaképeként
utalt Frans Timmerman alelnökre, akinek eddigi munkáját bátornak nevezte,
és akivel a jövőben is együtt tervez működni. Reynders fontosnak tartja, hogy a jogállamiságot védje az Európai Unió, mivel „nincsen demokrácia és nincsen alapjogvédelem jogállamiság nélkül”. Itt Reynders utalt a független bíróságok, a szólásszabadság, a szabad sajtó és a szabad választások értékeit.
A belga politikus szólt az újra elővett javaslatról, miszerint minden tagállamban egységesen monitoroznák a jogállamiságot. Ezt a „jogállamiság-kultúrát terjesztő javaslatot” ő felügyeli majd, éves „preventív megközelítést” ígért. Állítása szerint az igazságügyi eredménytábla majd segíti felügyelni ezt a folyamatot. Reynders szerint minden tagállamot figyelnek majd, de „egyes tagállamokra” jobban figyelnek majd, nevezetesen azokra, ahol „komolyabb problémák merültek fel”. Ezek mellett az igazságügyi biztosjelölt objektív és méltányos mechanizmus ígért és a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta.