Közeledik a liberális világrend vége
Az amerikai fordulattal Orbán Viktornak nő a politikai mozgástere Európában.
Az amerikai képviselőház 423:2 arányban szavazta meg a javaslatot, amely felszólítja Donald Trumpot, hogy a Teherán ballisztikusrakéta-programját segítő személyek és vállalatok ellen szankciókat hozzon.
Az amerikai képviselőház szankciós törvényjavaslatot szavazott meg csütörtökön Irán ellen ballisztikusrakéta-programja miatt. A képviselőház 423:2 arányban szavazta meg a javaslatot, amely arra szólítja fel Donald Trump elnököt, hogy hozzon szankciókat azon nem csak iráni vállalatok és személyek ellen, akik, illetve amelyek segítik Teherán ballisztikusrakéta-programját.
A törvényjavaslatot Ed Royce republikánus és Eliot Engel demokrata párti képviselő terjesztette a ház elé. A javaslat célja az, hogy felelőssé tegye Iránt azért, amit az amerikai törvényhozók a térséget destabilizáló politikaként értékelnek. A voksolás után Ed Royce, aki a képviselőház külügyi bizottságának elnöke is, újságíróknak hangsúlyozta: nem felmondani akarják az Iránnal kötött többhatalmi atomalkut, hanem minél szigorúbban betartatnák az abban vállalt iráni kötelezettségeket. A politikus leszögezte: biztosítani akarják, hogy a nemzetközi ellenőrök biztosan hozzáférjenek az iráni atomlétesítményekhez.
Nyilatkozott a sajtónak Eliot Engel is. Ő is azt hangsúlyozta, hogy nem híve az atomalku felmondásának, hiszen ez „veszélyes üzenetet” küldene mind az Egyesült Államok szövetségeseinek, mind az „ellenségeinek”. A képviselőházi voksolásra alig kevesebb mint két héttel azután került sor , hogy Donald Trump elnök bejelentette: nem írja alá a három havonta esedékes igazolást arról, hogy Irán betartja az atomalkuban vállalt kötelezettségeit. Az elnök nem mondta fel a többhatalmi megállapodást, hanem a kongresszushoz utalta a megállapodás szerinte hiányos vagy kétértelműen megfogalmazott részeinek átdolgozását. Ha a törvényhozók nem lesznek eredményesek, akkor Washington a maga részéről kilép az egyezményből – ígérte Trump.
(MTI)