Miközben a cukorbeteg gyermekek száma évről évre növekszik, eddig csak egyetlen helyen, Miskolcon foglalkoztak a kifejezetten ennél a korcsoportnál kialakuló szövődmények szűrésével - olvasható a közleményben. Az országban mintegy 3500 1-es típusú és néhány száz 2-es típusú cukorbeteg gyermek él. Az autoimmun 1-es típusú cukorbetegség már egész fiatal korban is megjelenhet, az életmóddal, elhízással, túlzott szénhidrátfogyasztással összefüggő 2-es típusú cukorbetegség a késő serdülőkorban alakulhat ki. Mindkét típus előfordulási gyakorisága növekszik, vagyis a cukorbetegség egyre több gyermeket érint – ismertették.
Tájékoztatásuk szerint a cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a neuropátia (idegbántalom), amely két formában is jelentkezhet. Az autonóm neuropátia a szív- és érrendszer és az emésztőrendszer működésében okozhat működési zavarokat. A perifériás neuropátia érzészavarral jár, főleg az alsó végtagot érinti, és súlyos esetben amputációhoz is vezethet. Szerencsére a gyerekek nem jutnak el ilyen rossz állapotba, de a fiatal felnőttkorra kialakuló kockázatot a megelőző szemléletű gyermekellátás nem hagyhatja figyelmen kívül – írták.