Ösztöndíjprogram
A Bonginkosi Emmanuel „Blade” Nzimande dél-afrikai felső- és szakoktatási miniszterrel megkötött megállapodás legfontosabb eleme, hogy a Dél-afrikai Köztársaság a világ 53. országaként bekerült a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram kedvezményezett országai közé. „Így már a világból több mint 3500 külföldi diák tanulhat ösztöndíjjal magyar felsőoktatási intézményben Magyarország keleti és déli, illetve mondhatjuk úgy, hogy globális nyitása keretében” – mondta Novák Katalin.
Az ösztöndíjprogram rendkívül népszerű a kedvezményezett országok körében, és a dél-afrikai partner is nagy elismeréssel szólt arról, hogy a magyar kormány jövő szeptembertől évente száz dél-afrikai diáknak nyújt ösztöndíjat különböző magyar egyetemeken hazájuk igényei szerint, de főleg a mérnökképzésben, ezen belül leginkább a vízgazdálkodásban. Magyarország Fekete-Afrikán belül a Dél-afrikai Köztársaságnak biztosítja a legtöbb helyet az ösztöndíjprogramban – tette hozzá.
Migráció
Novák Katalin tárgyalásain szóba került, hogy a Dél-afrikai Köztársaság számára is – Európához hasonlóan – óriási kihívás az illegális migráció. Ugyanis Afrika belsejéből nemcsak észak, vagyis Európa felé indulnak el a menekültek vagy a gazdasági migránsok, hanem délfelé is, és a Dél-afrikai Köztársaságnak nagyon hosszúak az olyan szárazföldi határszakaszai, amelyek nehezen ellenőrizhetők.
„Az illegális migráció itt is komoly szociális és biztonsági problémákat okoz. Ebben a kérdésben Magyarország és a Dél-afrikai Köztársaság célja azonos: helyben megoldani a problémákat, vagyis azokban az országokban – illetve közvetlen szomszédságukban –, ahonnan ezek az emberek elindulnak. A pretoriai vezetés is úgy látja, hogy azok, akik a Dél-afrikai Köztársaságba illegálisan érkeznek, sok esetben nem menekültek (...), hanem a jobb élet reményében vándorolnak be” – jelentette ki az államtitkár.
Ifjúsági munkanélküliség
Novák Katalin találkozott Buti Manamela miniszterhelyettessel, aki egyebek között az ifjúságpolitikáért felelős, és őt különösen az érdekelte, hogy Magyarország milyen eszközökkel küzd az ifjúsági munkanélküliség ellen, mert a Dél-afrikai Köztársaságban ez nagyarányú és óriási társadalmi feszültséget okoz; a 15-34 évesek körében 38,2 százalék a ráta. „Ismertettem vele azokat az intézkedéseket, amelyekkel az utóbbi években sikerült jelentősen – jóval az európai uniós átlag alá – csökkenteni Magyarországon az ifjúsági munkanélküliség arányát. A dél-afrikai partnerek elmondták, hogy nyitottak egy kétoldalú ifjúságpolitikai együttműködésre” – mondta.