Obama kegyelmet osztogat a köztörvényeseknek

2016. október 28. 09:14

Összesen közel 900 köztörvényes elítélt került szabadlábra Barack Obama amerikai elnök kegyelmi politikájának köszönhetően, amelyre a republikánus ellenzék kritikusan reagál, főleg, hogy Obama csütörtökön újabb 98 köztörvényest részesített kegyelemben. A kegyelmek nagy száma ugyanakkor azzal magyarázható, hogy csak az arra érdemes elítéltek kegyelmi kérvényeinek elbírálása gyorsult fel.

2016. október 28. 09:14

Barack Obama amerikai elnök csütörtökön kegyelemben részesített 98 elítéltet, akire köztörvényes bűncselekményekért szabtak ki börtönbüntetést. 

Az idén ez volt a nyolcadik alkalom, hogy az elnök kegyelmet gyakorolt, s ezzel egyedül ebben az esztendőben 688 elítélt kapott kegyelmet, Obama hivatalba lépése óta pedig összesen 872 köztörvényes bűnöző került így szabadlábra, többen, mint az utolsó tizenegy amerikai elnök idején összesen. 

Egglestone: Az elítéltek mindent megtettek a rehabilitációjukért

A Fehér Ház tanácsadója, Neil Egglestone szerint a közfigyelem ugyan a kegyelemben részesültek nagy számára irányul, de - mint fogalmazott: – „minden egyes kegyelemi kérvény mögött emberi sorsok vannak”. A tanácsadó hangsúlyozta azt is, hogy a most kegyelemben részesültek közül sokan nagyon fiatal korukban követtek el bűncselekményt, s azóta a börtönben mindent megtettek saját rehabilitációjuk érdekében. 

A most kegyelmet kapott elítéltek között 42 olyan ember is van, aki életfogytig tartó büntetését töltötte. Ők majd csak 2018-ban kerülnek szabadlábra, s akkortól a lakóhelyükön kötelezően részt kell venniük valamilyen kábítószerellenes, rehabilitációs programon. 

Felgyorsult az eljárás

A Fehér Ház döntése után megjelent első amerikai kommentárok megjegyzik: Obama elnök felgyorsította az elbírálását a kegyelmi kérvényeknek, amelyekből az igazságügyi minisztérium adatai szerint október elején még 11 253 feküdt az illetékesek íróasztalán. Az elnök egyébként csakis az igazságügyi minisztérium által előterjesztett ajánlások alapján dönthet kegyelmi ügyekben. 

Néhány befolyásos republikánus politikus már korábban erőteljesen bírálta Obama kegyelmi politikáját, azzal érvelve, hogy így veszélyes bűnözők is szabadlábra kerülhetnek. Bob Goodlatte, virginiai republikánus képviselő, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke például szeptemberben levélben fordult Obama elnökhöz és sürgette nála kegyelmi politikája leállítását. Ugyanakkor az igazságügyi reformot szorgalmazó civil szervezetek éppen az ellenkezőjét szorgalmazzák, vagyis azt, hogy Obama gyorsítsa fel a kegyelmi kérvények elbírálását, és még hátralévő hivatali idejében a lehető legtöbb, nem erőszakos bűncselekményt elkövető elítéltet bocsátassa szabadon.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Folytatjuk
2016. október 29. 00:01
"sokan nagyon fiatal korukban követtek el bűncselekményt," Magyarországona galiciai fajú bírók, ezt 26 éve csinálják! A rendőrség beviszi a cigánybűnözőket, a fajrokon bíró meg kiengedi! Mivel nekik a cigány biológiai,fegyver a magyarság ellen!
Folytatjuk
2016. október 28. 23:58
"a lehető legtöbb, nem erőszakos bűncselekményt elkövető elítéltet bocsátassa szabadon." Milyen az a bűncselekmény, ami erőszakmentes, mégis életfogytiglant lehet kapni érte? Magyarországon a holokauszt tagadása. De ott azt még nem büntetik.
Akitlosz
2016. október 28. 16:26
"így veszélyes bűnözők is szabadlábra kerülhetnek." Bizonyára van arról is statisztika, hogy mennyi kegyelmet kapott követett el újabb bűncselekményt. Abból pedig kiderülne, hogy jogosak-e ezek a republikánus aggályok vagy sem. Van olyan kormányzó, aki senkinek sem kegyelmez. Akkor mi értelme van az intézménynek? Persze a másik véglet sem jó, amikor például Göncz Árpád kijelentette, hogy minden halálraítéltnek megkegyelmez. Az elfogadott kegyelmi kérvények néhány százalékos aránya teljesen normális és helyénvaló.
Akitlosz
2016. október 28. 16:22
A kegyelem intézményélnek semmi értelme nem lenne, ha senki nem kapna kegyelmet. A kérelmezőknek csupán néhány, egy számjegyű százaléka kap kegyelmet. Ez nem magas és elfogadható arány. Ennyire szükség is van, különben csak áljog lenne a kegyelem intézménye. Görgei Artúr sem érte volna meg az 1850-et, ha nem kapott volna kegyelmet. Míg kb. 150 társát kivégezték.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!