Was ist los? – Németország béna kacsaként nézi a fejleményeket
Egy nagy német betli krónikája: így bukott meg a baloldali–liberális kormány. Kohán Mátyás írása.
Mind Baden-Württembergben, mind Rajna-vidék-Pfalzban az erős személyiségű tartományi miniszterelnökök pártjai nyerték a választást: a zöld Winfried Kretschmann és a szocdem Malu Dreyer magabiztosan lettek elsők. A keletnémet Sachsen-Anhaltban nagy meglepetésként 25 százalék körül van a bevándorlásellenes AfD.
Baden-Württemberg
A sváboknál a Merkel menekültpolitikáját erősen támogató zöld kormányfő, Winfried Kretschmann magabiztosan nyert, megelőzve a kereszténydemokrata CDU-t. A Zöldek lettek Baden-Württemberg új néppártja, amit a leginkább szociáldemokrata SPD szenvedett meg: a Zöldek az előzetes végeredmény szerint 6,1 százalékpontot erősödve 30,3 százalékot kaptak, a CDU 12 százalékpontos gyengülve 27 százalékot, a 10,4 százalékpontot gyengülő SPD 12,7 százalékot, a bevándorlásellenes AfD 15,1 százalékot, a liberális FDP pedig 3 százalékpontot erősödve 8,3 százalékot. A Linkspartei nem került be a stuttgarti parlamentbe, 2,9 százalékot kapott a markánsan balos párt. A választási részvételi arány 72 százalékos volt, 5,7 százalékponttal növekedett az öt évvel ezelőttihez képest.
Az eddigi SPD-zöld kormány helyett vélhetően egy továbbra is Kretschmann irányította zöld-kereszténydemokrata kabinet irányítja majd a délnémet tartományt, de akár egy SPD-zöld-liberális kormánynak is meglehet a szükséges többsége.
Rajna-vidék-Pfalz
Malu Dreyer szocdem tartományi miniszterelnök egy év alatt ledolgozta tízszázalékos hátrányát a merkeli politikát többször is kritizáló helyi CDU-val szemben, és még meg is fordította azt. Az este 22:07 órai eredmény szerint az SPD fél százalékponttal erősödve 36,2 százalékkal nyert, második a 3,4 százalékponttal gyengülő CDU 31,8 százalékkal, harmadik az AfD 12,6 százalékkal, negyedik a 2 százalékpontot erősödő FDP 6,2 százalékkal, 10,1 százalékpontot zuhanva éppen hogy bekerültek a zöldek 5,3 százalékkal. A Linksparteinek a maga 2,8 százalékával most sem sikerült bejutnia a mainzi parlamentbe. A választási részvételi arány 71 százalékos volt, ami 9,7 százalékpontos növekedés 2011-hez képest.
Az eddigi SPD-zöld kormány helyett vélhetően a kereszténydemokratákkal, nagykoalícióban kormányoz majd tovább a szociáldemokrata tartományi kormányfő. Vagy mégsem? A hírek szerint a győztes Malu Dreyer közlekedésilámpa-koalíciót szeretne, vagyis SPD-FDP-zöld felállást.
Sachsen-Anhalt
Az AfD 25 százalék körüli eredménye nagy meglepetés a keletnémet tartományban, ami kifejezetten nehézzé teszi a magdeburgi kormányalakítást. Az este 22:07 órai eredmények szerint a kereszténydemokrata CDU 2,7 százalékpontot veszítve 29,8 százalékkal lett első, őket az AfD követi 24,2 százalékkal, a Linkspartei 7,4 százalékponttal gyengülve 16,3 százalékkal harmadik, negyedik a 10,8 százalékponttal gyengülő SPD 10,7 százalékkal. A zöldek és a liberálisok 5 százalék körül vannak. A választási részvételi arány 63 százalékos volt, 11,8 százalékponttal emelkedett 2011-hez képest.
A kormányalakítás itt lesz a legnehezebb: a CDU-nak a szocdemekkel mindenképpen össze kell fognia, és a többséghez szüksége lesz a zöldekre vagy a liberálisokra is, feltéve, ha valamelyik bejut, és ha egyáltalán bejut valamelyik.
Kik az AfD szavazói?
Egy ZDF-en közölt felmérés szerint javarészt fiatal és középkorú szavazók mentek el szavazni a Merkel-kritikus bevándorlásellenes jobboldali populista pártra, az pedig külön érdekes, hogy a párt szavazóinak csak 16 százaléka 60 év feletti. A német köztévé baden-württembergi adatok alapján azt is megmutatta, hogy a 2016-os AfD-szavazók 2011-ben kire szavaztak. Eszerint 32 százalékuk a CDU-tól érkezett, 13 százalékuk a szocdemektől, 7 százalékuk a zöldektől, 4-4 a liberálisoktól és zöldektől, 40 százalékuk pedig nem ment el szavazni, vagy valaki másra húzta be az ikszet.