Orbán Viktor ötletét már kipróbáltuk, amikor a KGST tagjai voltunk
Sajnos el tudom képzelni a kilépést az EU-ból, mert Orbán Viktor számára a hatalom a legfontosabb.
A kormány régóta készpénzesíteni akarta a cafeteriát, március végéig kifizeti tartozásait a Klik, a földárverések rendben mennek, az eredetileg a bürokráciacsökkentési tervben szereplő Hagyományok Háza pedig nemzeti intézmény lesz – mondta el szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján Lázár János. A miniszter hozzátette: az országban tartózkodó menekültek nem kaphatnak nagyobb támogatást, mint amennyihez egy magyar állampolgár juthat szociális alapon.
Március végéig az összes tartozását kifizeti a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) – közölte Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos, csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Lázár emlékeztetett arra, hogy 38 milliárd forint extratámogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a Klik 90 ezer lejárt számlájának kiegyenlítésére, és nyolcmilliárd forintot már kifizettek. Megemlítette azt is, hogy csökkentik a pedagógusértékeléseknél a bürokráciát.
Hozzátette, hogy a szakminiszter szerint jövő év elejétől rendezhetik a nyugdíj előtt álló pedagógusok fizetését. Mint mondta, meg kell vizsgálni, hogyan „bukhatott ekkorát” az iskolák állam és önkormányzatok közötti, osztott fenntartása. Egyértelmű és világos felelősségi viszonyokra van szükség – jelentette ki Lázár.
A miniszter a bürokráciacsökkentési csomagról és a háttérintézmények átalakításáról szólva beszélt arról, hogy a Hagyományok Háza a Nemzeti Színházhoz és az Operaházhoz hasonlóan a nemzeti intézmények sorába lép, a Magyar Államkincstárt pedig úgy fejlesztik, hogy az lesz az állam kifizető ügynöksége.
Régóta készpénzesíteni akarják a cafeteriát
Régi terve a kormánynak, hogy készpénzesíti a cafeteriát – jelentette ki Lázár János a kormányfő délelőtti bejelentéséről. Az Európai Bizottság elmarasztaló döntéseiről szóval azt mondta: azok nem érintik a gyermeküdültetést, a kormányüdülők továbbra is ezt a célt szolgálják. A SZÉP-kártyával kapcsolatos kérdést nehezebbnek ítélte, mondván: vizsgálni kell a turizmusra gyakorolt hatását annak, ha az emberek járulékmentesen, készpénzben kapják meg azt a forrást, amelyet eddig a turizmusban költöttek el.
A kormány eddig 4500 milliárd forintnyi uniós pályázatot írt ki, ami a teljes keret fele. Jelenleg háromezer milliárd forintnyi pályázat elbírálás alatt van, 500 milliárd forintról már döntöttek – ismertette.
Rendben mennek a földárverések
A földárverések újraindulása óta eltelt egy hétben 27 ezer hektár állami földet adtak el 38 milliárd forint értékben – jelentette be Lázár János, aki elmondta azt is, hogy háromezer állami pályázatbírálóra lehet szükség. A március elejétől változatlan feltételekkel folytatódó földárverések szerinte „teljesen rendezett körülmények” között zajlanak.
A miniszter közölte, a kormány áprilisban hallgat meg egy összegző jelentést, amelyben azt mérlegelik, hogy a következő lépés mi lesz. Közben pedig folyamatosan vizsgálják annak lehetőségét, hogy miként tudják az állam által nem hasznosított területeket a gazdák rendelkezésére bocsátani.
Németország és Törökország külön tárgyalt
Lázár János szólt arról is: ha az Európai Bizottság a jövő heti ET-ülésre javaslatot tesz az uniós kvótakérdésre és a menekültügy újjászervezésére, Magyarország önálló javaslattal él majd. Erről várhatóan jövő szerdán, rendkívüli ülésén dönt majd a kabinet. A miniszter a hétfői ülés legfontosabb hatásának a balkáni útvonal lezárását ítélte, és megjegyezte: Magyarország egy éve ezt javasolja, ugyanakkor az unió eddig tétlenkedett.
Lázár János szólt a hétfői EU-Törökország csúcstalálkozón történtek részleteiről és Orbán Viktor miniszterelnök szerepéről. A kormányfők a csúcstalálkozó kezdetekor szembesültek azzal, hogy Németország és Törökország kétoldalú különtárgyalásainak eredményeként született egy megoldási javaslat, ennek megtárgyalása vezetett ötórás „parttalan” vitához – közölte.
Nem kaphatnak több szoctámot a menekültek, mint a magyarok
Orbán Viktor és Robert Fico kijelölt szlovák miniszterelnök ezután kezdeményezte a vita felfüggesztését, a fontosnak ítélt török javaslat alapos mérlegelése érdekében. Megjegyezte: hogy a magyar kormányfő vétózott-e, arról egy „nem túl színvonalas” vita alakult ki, a döntést ugyanakkor Orbán Viktor blokkolta - jelentette ki a miniszter.
Lázár János ismertette a kormány azon döntését is, hogy az országban ideiglenesen tartózkodók – bármilyen jogvédelemben részesülnek is – nem kaphatnak nagyobb támogatást, mint amennyihez egy magyar állampolgár juthat szociális alapon. Ahogy mindenkinek, úgy a bevándorlóknak is dolgozniuk kell - közölte.