Brüsszel a saját szabályait is megszegné: Magyarországot kikerülve szavaznának az újabb szankciókról
A magyar mezőgazdaságra is hatással lehet a bizottság következő lépése.
Állami földek 10 százalékát privatizálná a kormány: a kabinet a kisebb, ám életképes családi gazdaságokat szeretné a földvásárlási programmal helyzetbe hozni – írja a Napi Gazdaság. A privatizált földekre az adásvétel után 20 éves elidegenítési tilalmat jegyeznek be, tehát a megvásárolt föld 20 évig a törvényes öröklés kivételével más tulajdonába nem kerülhet.
Négyszázezer hektárnyi állami földet, az állami földvagyon tíz százalékát adná el piaci áron a kormány, hogy életképes családi gazdaságok létrejöttét támogassa – írja a Napi Gazdaság. A lap szerint kedden tárgyalhat a kormány a javaslatról, amely több ponton is módosítaná a területet eddig szabályozó kormányhatározatot. Tíz hektár alatt pályázat, afölött nyilvános árverés útján értékesítenék a földeket. Ezekre csak a meghirdetett terület húsz kilométeres körzetében élő vagy gazdálkodó gazdák jelentkezhetnek, akik befizetik a megfelelő díjakat. A jelenlegi bérlőknek a jogdzabályok szerint elővásárlási joguk van, mégis: a lap szerint csak akkor kaphatják meg a földet, ha a legmagasabb összeget ígérik az árverésen.
Az árak piaci szintűek lesznek, de egyes területek esetén (szőlők, gyümölcsösök és halastavak) nem lesz kötelező az értékbecslés, ezeket a megyénként kialakult aranykoronánkénti átlagáron hirdetik meg. Ha egy terület jelenlegi bérlője jelentős beruházást hajtott végre a bérelt állami földön, akkor az elszámolás után az NFA megtéríti a beruházás értékének bizonyos százalékát. Ha az érintett bérlő maga venné meg a földet, a vételárba beszámítják a beruházás összegét.
A kormány távol akarja tartani a „spekulánsokat”, ezért a privatizált földekre az adásvétel után 20 éves elidegenítési tilalmat jegyeznek be, tehát a megvásárolt föld 20 évig a törvényes öröklés kivételével más tulajdonába nem kerülhet. örökös hiányában a föld visszakerül a földalaphoz. A banki hitelből vásárolt földek esetén a tulajdoni lapra – a hitel futamidejére – a magyar állam számára visszavásárlási jogot jegyeznek be.
A javaslatban egyébként nincs benne a Magosz által javasolt kedvezményes banki finanszírozásról szóló konstrukció. A szervezet szerint erre azért lenn szükség, mert a külföldiek tulajdonszerzését megakadályozó hazai földtörvény ellen két európai uniós eljárás is van, a jelenlegi előnyt tehát gyorsan ki kéne használni.