Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
1916 óta fokozatosan tüntetik el a magyar és német neveket a sósmezői hadisírokról, helyükre román neveket írnak fel. A műemléken csak román feliratok vannak, a sírkert fölött pedig román zászló lobog. Az üggyel már a Honvédelmi Minisztérium is foglalkozott 2011-ben, de a helyzet változatlan.
1916-ban az Ojtozi-szorosnál magyar és német katonák akadályozták meg, hogy a román hadsereg betörjön Erdélybe. Az elesett katonák emlékműve a mai napig áll – némi változással. Az azóta eltelt években ugyanis a magyar és a német neveket lecsiszolták és román neveket írtak fel az emlékműre. A Magyar Patrióták Közösségének honlapján megjelent beszámoló szerint mára alig maradtak magyar nevek a síremléken. A cikk szerint a katonák csontjait is kiszedték, és a román emlékmű alatti lezárt teremben hordták össze.
Az üggyel már 2011-ben foglalkozott a magyar kormány is: Hende Csaba hadügyminiszter emelt szót az eset ellen. Akkor azt ígérte, 2012-re végére járnak az ügynek – ez a mai napig nem történt meg, pedig lehetőség lenne rá. A kérdést a 2008-as kölcsönös román-magyar hadisír-egyezmény szabályozza, mely alapján a két ország biztosítja a „Románia területén található magyar hadisírok és háborús emlékművek megőrzését és a háborús elesettek örök nyugalomhoz való jogát”.
(Fotó: Izing Máté)