Jövőre is nőhet a kereskedelem forgalma

2014. december 27. 09:23

Jövőre az ideinél kisebb ütemben, de növekedhet a kiskereskedelem forgalma az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkár szerint. Vámos György azonban felhívta arra a figyelmet, hogy a kormány év végi adóintézkedései, és a vasárnapi zárva tartás is negatívan befolyásolhatják majd a forgalmat.

2014. december 27. 09:23

Az ideinél kisebb ütemben, de jövőre is a kiskereskedelmi forgalom növekedésére számít az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, aki ugyanakkor több bizonytalansági tényezőre is felhívta a figyelmet. Vámos György emlékeztetett, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idei év első tíz hónapjában 4 százalék körüli mértékben bővült a kiskereskedelmi forgalom. Az elmúlt évekkel összehasonlítva ez kiugróan jó eredmény - mondta, hozzátéve, hogy a piacbővülés a bruttó hazai termék (GDP), illetve a reálkeresetek növekedésének következménye.

Az idei év fontos eseményei közül kiemelte az online pénztárgépekre való átállás lezárását. Az átállás pozitív hatása már látszik mind a forgalmi adatokban, mind az adóbevételekben - mutatott rá.

Az OKSZ 2015-ben kisebb ütemben, de továbbra is a kiskereskedelmi forgalom volumenének emelkedésére számít. A 2015. évi költségvetési törvényben szereplő makrogazdasági számítások szerint a kormány jövőre az ideinél kisebb GDP-, illetve kisebb fogyasztásnövekedéssel számol, de jövőre is 2 százalék feletti mértékben bővül a háztartások fogyasztási kiadása, ezen belül a kereskedelemben is növekedés várható - közölte a főtitkár.

Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy vannak olyan bizonytalansági tényezők, amelyek befolyásolhatják a fogyasztást. Kedvező, ha a benzinár csökkenése tartós marad, illetve a devizahitelesek törlesztőrészleteinek mérséklődése szintén pozitív a háztartások számára, kedvezőtlen viszont a forint gyenge árfolyama, aminek elhúzódása fölfelé húzza a fogyasztói árakat.

Vámos György kitért arra is, hogy november-decemberben olyan adó- és egyéb változásokat fogadott el az Országgyűlés, amelyek összességében lefelé húzzák majd a kereskedelem mérlegét. A megszavazott intézkedések, a többi között az élelmiszerfelügyeleti díj jelentős emelése miatt elkerülhetetlen a nagy kereskedelmi vállalkozások költségeinek lefaragása, a vasárnapi nyitva tartás korlátozása pedig csökkenti a forgalmat – fejtette ki.

A kereskedelmi szövetség főtitkára szerint az áruházláncok több olyan üzletpolitikai lépést fontolgatnak, amellyel ezt a nyomást mérsékelni tudják, ilyen az online kereskedés beindítása, a franchise rendszer szélesítése vagy a tervezett beruházások elhalasztása, de a bérköltségek csökkentésére is számítani kell.

Vámos György felidézte, hogy 2010-13 között a KSH adatai szerint a kereskedelemben csökkent az alkalmazottak száma, három év alatt 15 ezerrel. Ez is mutatja, hogy ha költségcsökkentésre kényszerülnek a vállalkozások, annak egyik útja a létszámleépítés, illetve a részmunkaidősök arányának növelése – hívta fel a figyelmet a főtitkár.

A kormányzati számításokkal szemben az OKSZ előzetes becslései szerint a teljes munkaidős foglalkoztatottak körében 15-20 ezres leépítés lehet, ami a piaci helyzettől függően valamivel kedvezőbben is alakulhat a munkavállalók számára – tette hozzá Vámos György.

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rezs Imi
2014. december 27. 16:52
Hazug fidesz bolsi propaganda....
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2014. december 27. 12:07
Növekedhet, csökkenhet, befolyásolhatja.. Ezek a hírek. Ténylegesen mi van azt 80 évre titkosítják. Jelentkezzen már valaki akinek jobb lett azon kívül akinek csökkentették az adóját.
VerdbenekhyKeményFarkas
2014. december 27. 11:20
Most pedig 5 éve, soha nem látott mértékben, szépen fogynak a Gucci táskák, pasaparki, óbudai, svábhegyi luxusingatlanok, arany Rolexek, sokezer hektárszámra az állami földek (ami bejövő EU milliárdokat is generál), trafikok és stadionok a kertek alján! Csak gyorsabb ütemben nő a nyomorúság, mint amilyen ütemben képes növekedni a luxusfogyasztás!
potyka
2014. december 27. 10:58
"a vasárnapi nyitva tartás korlátozása pedig csökkenti a forgalmat" Ezt nem igazán értem miért rossz a kiskereskedelmeknek? Azok nagyrészt családiban működnek és nyitva lehetnek vasárnap, vagy már ez sem így van?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!