Michaela Köttig, a Frankfurti Egyetem professzora előadásában némileg meglepő módon a szélsőjobbra sorolta a hagyományos szélsőjobb szervezetek mellett az „áramvonalasabb”, 2013-ban alapított Alternatíva Németországnak nevű, euroszkeptikus és gazdaságilag liberális pártot, melynek képviselői az Európai Parlamentben az angol torykkal ülnek egy frakcióban. A szélsőjobbos szervezeteknek Németországban negyvenezer tagja van, mintegy 20 százalékuk nő. A szkinhedek 13 ezren vannak és 30 százalékuk nő. A „jobboldali attitűddel rendelkező” állampolgárok 50 százalékot tesznek ki – ismertette Köttig. A nyolcvanas, kilencvenes években felé ráadásul rengeteg kizárólag női szélsőjobboldali csoport szerveződött, mint például a Deutsche Frauenfront, a Renees vagy Skingirls és hasonlók. Az előadó szerint a nők által elkövetett szélsőjobb kihágásokkal szemben kevésbé lépnek fel a hatóságok, az „iskolai és munkahelyi kontextusban a nőket nem tekintik politikai szereplőknek”.
*
Pénteken a a Női Érdek és az EBESZ ODIHR-irodája rendezvényén magyar női politikusok járták körül a női politizálás kérdéskörét, csütörtökön pedig az anyaság kérdése körül csaptak össze a különféle nézeteket valló előadók a „neopatriarchális neoliberalizmus” kihívásai kapcsán a Friedrich Ebert Alapítvány konferenciáján. Gerberné Farkas Zsuzsanna, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének volt elnöke Kopp Mária munkásságát foglalta össze, azzal a sokat idézett kijelentéssel kezdve, hogy sok gyermeket akarunk, csak azok nem születnek meg.
Vele szemben Tóth Olga, az MTA Szociológiai Intézetének szociológusa teljesen ellenkező véleményen volt. Mint bemutatta: elterjedtek a nem szokványos kapcsolatok. 1990-ben még minden nő férjhez ment harminc éves koráig, aki akart, és 10 százalék alatt volt a hajadonok aránya. Akkor 24 éves koráig a nők 60 százaléka ment férjhez, most csak 6 százalék ez az arány. 2011-ben a 35-39 évesek 26 százaléka volt hajadon. A kérdés nem az, hogy miért nem születik annyi gyerek, hanem hogy miért születnek meg azok, akik megszületnek – mondta Tóth Olga. A gyermekvállalási motivációk sokfélék lehetnek: van adógyerek, segélygyerek, presztízsgyerek, kapcsolatgyerek, mentőgyerek, testvérgyerek, unokagyerek, pótgyerek, önigazoló gyerek, s így tovább – a szociológus felsorolásából csak az önmagáért, szeretetből akart gyerek maradt ki. Tóth Olga azzal az idézettel zárta előadását: „a tradicionális agrártársadalmakban a gyerekek termelési eszköznek számítottak, az ipari társadalmakban viszont fogyasztási javaknak.” A posztmodern társadalomban pedig presztízsjavak is – tette hozzá.