Három szinten ellenőrzik az ajánlásokat a választásra

2014. augusztus 24. 12:39

Három szinten ellenőrzik az önkormányzati és nemzetiségi választásra gyűjtött ajánlásokat annak függvényében, hogy helyi, listás, vagy nemzetiségi választásról van szó.

2014. augusztus 24. 12:39

Hétfőn kezdhetik meg az önkormányzati és nemzetiségi választáson induló jelöltek és jelölőszervezetek az ajánlások gyűjtését, az összegyűjtött ajánlásokat három – helyi, területi, és országos – szinten ellenőrzik a választás típusától függően. 

Az országgyűlési választáson egyszerűbb volt a helyzet: a 106 országgyűlési egyéni választókerületi választási irodánál történt az országgyűlési képviselőjelöltek ajánlásainak ellenőrzése, az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak májusi választásán pedig – mivel akkor az egész ország egy választókerületet alkotott – a Nemzeti Választási Iroda (NVI) ellenőrizte a választáson induló pártok által összegyűjtött ajánlásokat. A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, illetve a nemzetiségi képviselők októberi választására azonban a többféle választástípus miatt különböző szinteken történik az ajánlások ellenőrzése.

A helyi választási irodákban (ez a települési szint) ellenőrzik a képviselőjelöltek, polgármesterek, valamint a települési nemzetiségi képviselő-választás jelöltjeinek ajánlásait.

A megyei szinten a területi választási irodák ellenőrzik a megyei közgyűlési választáson listát állítani szándékozó jelölőszervezetek által összegyűjtött ajánlásokat, illetve a Fővárosi Választási Iroda ellenőrzi a főpolgármester-jelöltek által összegyűjtött ajánlások érvényességét. Ugyancsak ezen a szinten ellenőrzik a megyei illetve fővárosi nemzetiségi önkormányzati választás ajánlásait.

Ezek mellett a Nemzeti Választási Iroda is végez ajánlás-ellenőrzést: az NVI-ben az országos nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán induló nemzetiségi szervezetek által összegyűjtött ajánlásokat ellenőrzik. 

A választási irodáknak három napjuk van arra, hogy az önkormányzati és nemzetiségi választáson indulni szándékozó jelöltek által összegyűjtött ajánlásokat ellenőrizzék. A választási iroda az ellenőrzés során megvizsgálja, hogy az ajánlóív el van-e látva a választási iroda pecsétjével, sorszámozva van-e, rá van-e vezetve az ajánlást gyűjtő személy neve és aláírása. Az ajánlóívre felvezetett adatok alapján a választási iroda azonosítja az ajánló választópolgárt és vizsgálja, hogy van-e választójoga, valamint az ajánlóíven feltüntetett adatai (a neve, személyi azonosítója, lakcíme, anyja neve) a központi névjegyzékben szereplő adataival megegyeznek-e.

Az iroda állapítja meg azt is, hogy az érvényes ajánlások száma eléri-e a meghatározottat. Az ajánlások ellenőrzésének eredményéről a választási iroda tájékoztatja a mellette működő bizottságot, amely – legkésőbb a bejelentést követő negyedik napon – dönt a jelölt nyilvántartásba vételéről, vagy elutasításáról.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Búbos Blanka
2014. augusztus 24. 14:25
Leginkább az kedvez a fidesznek, hogy - helyesen - lassan már a kutya se szavaz a levitézlett liberóbolsikra, akárhol is vannak a kerülethatárok ;)))
kjkj945
2014. augusztus 24. 14:08
minden szinten, szinte minden
komondor
2014. augusztus 24. 13:37
Nincs mit ellenőrizni mert a kerületeket már átalították úgy,hogy az a lehető legjobban a fidesznek kedvezzen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!