Az április 7. és 9. között a vajdasági Nagybecskereken tartott ülésük során Szerbia, Montenegró, Macedónia és Koszovó püspökei úgy döntöttek: kérvényezni fogják, hogy a jelenlegi egy nemzetközi helyett négy nemzeti püspöki konferenciát alkothassanak.
„Különböző helyzetben lévő és különböző problémákkal küzdő népek vagyunk” – mondja a négy nemzet katolikus püspökeit jelenleg egységbe tömörítő Szent Cirill és Szent Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia főtitkára, Német László, Nagybecskerek püspöke. A nemzetközi jelleg a püspök szerint egyfelől korlátozza a testület rugalmasságát, másfelől a nemzeti hatóságok ebben a formában nem ismerik el a konferenciát. Ráadásul mind a négy országnak saját nunciusa van, ami megnehezíti a Szentszékkel való kapcsolattartást.