Megfigyelési eljárást indítana Magyarország ellen az Európa Tanács

2013. április 25. 13:52

Az Európa Tanács monitoring bizottsága 21:20 arányban megszavazta a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítására vonatkozó javaslatot.

2013. április 25. 13:52

Megszavazta szerdán a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítására vonatkozó javaslatot az Európa Tanács monitoring bizottsága. Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára ezzel kapcsolatban azt mondta az MTI-nek, több ok miatt sem vehető biztosra, hogy a testület egyértelmű döntést hozhat ebben az ügyben. Prőhle Gergely közölte: a bizottsági szavazáson a képviselők nagyon szoros, 21:20 arányban javasolták a Magyarország elleni megfigyelési eljárás megindítását. Az ET parlamenti közgyűlésének strasbourgi ülésszakán szerepelt a monitoring bizottság napirendjén a javaslat, azonban csak a képviselők fele volt jelen az ülésen, így csak a bizottsági tagok negyede támogatta a javaslatot – hangsúlyozta.

Prőhle Gergely kiemelte továbbá, hogy a bizottság csak csütörtökön szavaz a javaslat egyes részfejezeteiről, vagyis – az eddigi gyakorlattól eltérően – ezek a voksolások már a végszavazást követően lesznek, ráadásul ezeken egyik jelentéstevő sem lesz jelen. Emellett kitért arra is, hogy korábban az egyik jelentéstevő lemondott, mert úgy vélte, súlyosan elfogult és egyoldalú a jelentés – közölte. Prőhle elmondta: az ET monitoring bizottsága csak arról szavaz, hogy a szervezet parlamenti közgyűlése napirendre vegye-e a kérdést, végleges döntés csak ott várható.

A parlamenti közgyűlésen, illetve a monitoring bizottság ülésén részt vevő Szabó Vilmos (MSZP) az MTI-nek Strasbourgból telefonon úgy nyilatkozott, hogy a döntés nem Magyarország ellen irányul, hanem a kormány politikáját, intézkedéseit mérlegelték. Példátlan és megalázó a döntés, hiszen még egyetlen más európai uniós tagállammal szemben sem tettek hasonló lépést – jelentette ki. Hangsúlyozta, remélhetőleg ezt követően a kormány „felébred”, és gyorsan változtat az eddigi politikáján, mert ez szolgálná Magyarország érdekeit. A szocialista képviselő megjegyezte: egy ilyen eljárásban az érintett ország képviselői nem voksolhatnak, csak a véleményüket fejthetik ki.

A megfigyelési eljárást olyan ET-tagország ellen indíthatják, ahol kétely merült fel a demokrácia, a jogállamiság, illetve az emberi jogok maradéktalan érvényesülésével kapcsolatban. Magyarország vonatkozásában tavaly, az alkotmányozási folyamat alkalmával merült fel ez az elképzelés. Thomas Markert, a Velencei Bizottság – az ET égisze alatt működő, független alkotmányjogi szakértőkből álló testület – titkára 2012. március 22-én újságíróknak Brüsszelben elmondta: az ET eddig csak a keleti bővítés viszonylag későbbi szakaszában csatlakozó államok – így például a volt Szovjetunió utódállamai, valamint balkáni országok – vonatkozásában indított megfigyelési eljárást.

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kitiltott
2013. április 25. 23:58
Megfigyelési eljárás? Megint jönnek a kémrepülők?
silvester
2013. április 25. 16:59
Kitartás ,kiállás és nem meghátrálás,mert ha ezt tesszük és nem védjük Hazánkat,mint egykoron a tatár,a török,a labanc és szu.ellen tették Őseink,akkor elvesztünk, és végünk.Hazátlanok és földönfutók leszünk.A kártékony piacszerző és romboló nyugatot meg bízzuk a bevándorlókra,idő múltával elvégzik a nyugat pusztulását.Az arab,a török és iszlám bevándorlók liberális módon teszik a dolgukat.
GV0917
2013. április 25. 16:54
Reding asszony és Szabó Vilmos "látó" akar lenni! Javaslom nézzenek a ..gömbbe!
regiszter
2013. április 25. 15:28
Magyarország holnap terjesszen elő javaslatot hasonló eljárásra a britek ellen, mert nincs alkotmánybíróságuk, sőt horribile dictu írott alkotmányuk sem. Görögország elle is javaslok egyet, mert az ortodox államegyház elnyomja a vallási kisebbségeket az Arany Hajnal gárdistái pedig vegzálják a bevándorlókat. Ausztria és Németország súlyosan korlátozza a szólásszabadságot és a tudomáynos kutatás, ha azt mondod, hogy 6 000 000 helyett csak 5 999 999 halt meg a holokausztban, akkor börtönbe zárnak. Spanyolország egyes tartományaiban az iskolások nem vihetnek magukkal otthonról ebédet, csak az iskolai menzát fogyaszthatják, s ez sólyosan sérti a muszlim és zsidó kisebbség, a vegetáriánusok és a makribiotikusok jogait.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!