Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Értetlenül áll a Fidesz Gyurcsány Ferenc „hirtelen támadt érzékenysége előtt”, amikor Fónagy János államtitkár és a közigazgatási tárca elítélő nyilatkozata után további reagálásokat követel a kabinettől a jobbikos Baráth Zsolt keddi parlamenti felszólalása ügyében – közölte Selmeczi Gabriella.
A Fidesz szóvivője arra reagálva adott ki közleményt csütörtökön, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor – mivel nem kommentálta a jobbikos Baráth Zsolt keddi, a tiszaeszlári Solymosi Eszterről megemlékező parlamenti felszólalását – úgy gondolja, „a vérvád még belefér a rezsim ízlésébe”. Selmeczi Gabriella kommünikéjében azt írta: Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök „magára nézve nem érzett sürgető kényszert akkor, amikor Zuschlag János az Auschwitzba hurcoltak tragédiáján viccelődött, és akkor sem, amikor az MSZP V. kerületi frakcióvezetője zsidózott”.
A kormánypárt szóvivője hozzátette, a mai napig nem zavarja Gyurcsány Ferenc „érzékenységét, hogy egy olyan villában lakik, amelyet először a nyilasok, majd másodszor a kommunisták koboztak el zsidó tulajdonosától”. Baráth Zsolt keddi, napirend utáni felszólalásában Solymosi Eszterről emlékezett meg, és a korabeli vádakat felidézve úgy fogalmazott, a tiszaeszlári lányt zsidók ölhették meg 1882-ben, ám ezt az igazságszolgáltatás igyekezett elkendőzni, így az eljáró bíró „külső nyomásra kénytelen volt” felmentő ítéletet hozni. A felszólalásra Fónagy János államtitkár azonnal reagált. Mint mondta, a Jobbik ezzel „oda sorolta magát, ahova sokan gondolják”, hogy tartozik. Hozzátette: a tiszaeszlári vérvád felemlegetése évszázados sebeket tép fel, és a képviselőnek, továbbá mindazoknak, akik megtapsolták, számolniuk kell a magyar társadalom és a világ ítéletével.
Szerdán elfogadhatatlannak minősítette a jobbikos politikus kijelentéseit a kormány nevében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is, és jelezte, a leghatározottabban elítél minden olyan megnyilatkozást, amely bármely, Magyarországon élő társadalmi csoport vagy kisebbség ellen nyíltan vagy burkoltan irányul. Az MSZP és az LMP úgy értékelte, Baráth Zsoltnak vissza kellene adnia mandátumát a történtek miatt.