Orbán számára nincs visszaút

2011. január 23. 12:45

Véget ért a Fidesz-kormányzás első szakasza, amikor a demokrácia hívei dermedten figyelték a jogállami intézmények elleni, szédületes tempójú rohamot. Interjú.

2011. január 23. 12:45

„- Sokan mondják azt, hogy a Fidesz nem demokratikus, hanem autoriter rendszer irányába viszi az országot. Legutóbb Kornai János fogalmazott így lapunkban. Nem válaszolhatja-e azt a Fidesz, a kezdeti és a jelenlegi támogatottságára hivatkozva, hogy amit tesz, az bírja a nép többségének támogatását, és mi más lenne a demokrácia, ha nem a többség akaratának végrehajtása?

- Demokráciában a legitim törvényhozó és kormányzati hatalom forrása a többségtől kapott felhatalmazás. Ez azonban csak szükséges, de nem elégséges a hatalmi döntések legitimitásához. Mert mit jelent az, hogy egy döntés legitim? Azt, hogy ha nem értek is egyet vele, köteles vagyok engedelmeskedni neki. Ehhez nem elegendő, hogy a döntéshozót a többség választotta meg. A kisebbségnek rendelkeznie kell a lehetőséggel, hogy szabadon bírálja a többségi felhatalmazással hozott döntéseket. Rendelkeznie kell a lehetőséggel, hogy idővel többségi támogatást szerez, és szabad, tisztességes választásokon leváltja a kormányt. A hatalommal támadt jogvitáiban független és pártatlan bíróságnak kell döntenie. A hatalmi döntéseknek nem szabad beavatkozniuk élete olyan részleteibe, melyekben az államnak nincs keresni valója. A többség felhatalmazása sem legitimálja az olyan törvényt, mely korlátozza a kisebbséget népszerűtlen véleményének kifejtésében, a kormány kritikájában. Vagy amely a választási szabályokat a kormányzó párt érdekeihez igazítja. Vagy csorbítja a független hatalmi ágak hatásköreit, rombolja függetlenségük biztosítékait. Vagy előírja az embereknek, hogyan vezessék személyes életüket: például favorizálja a házasságon alapuló családot az élettársi kapcsolaton alapuló családdal szemben, ahogy a Fidesz alkotmánykoncepciója javasolja. És persze nem legitimálja a többségi felhatalmazás a megfélemlítési gyakorlatokat sem, kezdve azon, hogy bármely köztisztviselőt indoklás nélkül el lehet bocsátani, egészen odáig, hogy ügyészségi eljárással zaklatják, perrel fenyegetik a kormány számára kényelmetlen embereket, amire a filozófusok elleni hajsza a legfrissebb példa.

- Ezek alapján Ön egyetért Kornai Jánosnak azzal a megállapításával, hogy a jelenlegi berendezkedés már nem demokrácia, hanem egyfajta autokrácia?

- Én úgy tenném fel a kérdést, hogy tartósan berendezkedhet-e Magyarországon valamiféle tekintélyuralmi rendszer. Válaszom az, hogy ez csak akkor volna lehetséges, ha tekintélyuralmi politikával meg lehetne oldani az ország előtt tornyosuló feladatokat. Szerintem nem lehet. Vezető közgazdászok, köztük kormány közeliek is, arra figyelmeztetnek, hogy a jogbiztonság megrendülése elbizonytalanítja a külföldi befektetőket és hitelezőket csakúgy, mint a hazai vállalkozókat. Az ebből származó veszteség többe kerülhet a kormánynak, mint amit a válságadók kivetésével vagy a nyugdíjpénztárak einstandolásával besöpör. Az is jól érzékelhető, hogy véget ért a Fidesz-kormányzás első szakasza, amikor a demokrácia hívei dermedten figyelték a jogállami intézmények elleni, szédületes tempójú rohamot. A demokratikus közvélemény kezd magához térni a Fidesz kétharmados győzelme és a baloldal csődje okozta bénultságból. Kiment az utcára egy új nemzedék, akik a transzparensükre azt írták: mi vagyunk az első generáció, mely szabadságban született, nem akarunk az utolsó lenni.”

Összesen 281 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2011. január 24. 13:10
Mindent olvastam, ami ment a témában. Érdekes látni, hogy mi a fontos Neked. Azt igazolod vissza, amit pl. KJ-vel kapcsolatban és liberalizmusról és a liberalistákról gondolok. Nem gond, ha nem értünk egyet. Ahol két ember ugyanazt mondja, ott az egyik felesleges.
marós
2011. január 24. 12:34
Olyan rendszert, amelyikben a megtermelt javak jelentős részét egy törpe kissebbség, törvénytelenül ellopta demokráciának nevezni, óhajtani, politikai szempontból nem csak bűn, hanem akkora hiba, ami a bíztos bukáshoz vezet.
cyberlolita40001
2011. január 24. 11:20
Nincs visszaút Orbánnak. Elmondom miért: 1998. óriási szakadék tátong a magyar politikai palettán. Van egy intézet (Századvég), ahol kutatásokat végeznek. Kiderül, hogy Magyarországon nincs egy erős, jobbközép konzervatív "platform", ahova gyülekezhetnének a konzervatívok (itt már bukó volt az MDF-féle konzervativizmus) és ha hiszitek, ha nem, az akkor Századvég vezetői beszélgetésre hívták Orbánt, akinek elmondták: "vedd fel ezt a zakót". Két hét múlva Orbán azt mondta: "kezd jól állni ez a zakó". Aki tudta, az tudta, aki tudja az tudja, aki nem tudta, most megtudta, így készült az antiliberális diktátor, akinél '90-ben liberálisabbat nehéz lett fordulna találni. Pál apostol után szabadon: Viktor-fordulat. Jézus után 1998 esztendővel. Búék.
morfondír
2011. január 24. 11:19
"KJ-nek ehhez a folyamathoz semmi köze" Ez valóban némiképpen túlzás. Mert volt. De még Lech Wałęsa-nak sem annyi, mint amennyit tulajdonítunk neki, Hát még Kis Jánosnak... Egyébként én őt becsülöm. Az én gondolkodásmódom inkább másokra hajaz, de, hogy ő nagy szabadságharcos lett volna,hasonlóan nagy ráhatással a történtekre, azt OmegaMale-hez hasonlóan erősen kétlem. Nekem az elvi liberalizmusoddal semmi bajom. Te így gondolod, rendben. A minősítésed azonban tényleg furcsa volt számomra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!