*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
VI. évfolyam 13. szám
Kozma Imre
A békénél nincs nagyobb tét
2024. március 27.
*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
Hetilap
Az Összetartozás temploma – így születik újjá az erdélyi Bözödújfalu emlékezete
Évszázadok emlékeit, nemzedékek történeteit nyelte el az erdélyi Bözödújfalu helyén a Ceaușescu-korszakban létesített tó; most új emlékhely segít a sebek begyógyulásában.
Megváltást nem szabad a politikától várnunk, a végső cél a lelkek üdve
A kereszténység elsősorban nem valamiféle szirupos, hippijellegű univerzális szeretetről szól, hanem a lelkek üdvéről. Szilvay Gergely írása.
A fejlődés nem mehet a jövő nemzedékeinek rovására – Kőrösi Csaba a Mandinernek
Hazánk nyersanyagban szegény, de megvan a szükséges szakértői tudása, tudományos háttere és technológiai kompetenciája ahhoz, hogy az új, fenntartható fejlődési modellben a sikeres országok közé kerüljön – mondja Kőrösi Csaba. Interjú a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatójával, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnökével.
Megtiszteltetés a Fradit szolgálni – Hajnal Tamás a Mandinernek
Érezhető, hogy neves európai kluboktól is tiszteletet kapunk – mondja a Ferencvárosi Torna Club sportigazgatója. Hajnal Tamás a személyes motivációja mellett a klub felemelkedéséről és a nyári labdarúgó-Európa-bajnokságról is beszélt.
Teljes erőbedobással az olimpiára
Milák Kristóf újra a fedélzeten, és Hosszú Katinka sem nyaralni ment a Kanári-szigetekre. Hamarosan eljön a számadás ideje, az időeredmények megmutatják a felkészülési időszak sikerességét.
Urbánus tavaszodás
A lustaság evolúciójában a kisvárosok és falvak mostanában érik el a térburkolt „kertek” fénykorát.
Kétezer év kisvárosiasság
Aquincumtól a panelekig, a barokktól az avantgárdig, gyümölcsfáktól a betonig: Óbuda az egyik legsokszínűbb fővárosi kerület, azonban jól elhasználta a huszadik század.
Külföld
A hibrid hadviselés korába érkeztünk
Már nem csak a harctéren lehet egy ország ellen háborút folytatni vagy épp védekezni, sőt a hibrid hadviselés a lehetőségek egész tárházát rejti. Összefoglalónk az új kor kihívásairól!
A terror fogságában – izraeli túszok tömege van még Gázában
Idén április végére esik pészah, amikor a zsidóság az Egyiptomból való kivonulásra emlékezik. Az ünnep közeledtével még él a remény, hogy az a nagyjából száz túsz, aki még életben van, egy nap hazatérhet Gázából.
Ennek az országnak már rég nem kellene működnie, Allah kegyelméből mégis működik – Egyiptom közelről
Egyiptom túlnépesedett, képtelen az önfenntartásra, valahogy mégis elevickél. Utazás a turistaközpontoktól a mélyvalóságig. Kohán Mátyás írása.
Az ideális békéről
Ferenc pápa megszólalása nyomán vita támadt, milyen áron érdemes békét, vagyis inkább fegyverszünetet kötni – már ha egyáltalán lehetséges az új amerikai kormány hivatalba lépése előtt. Szinte biztos ugyanis, hogy nem.
Közélet
„A békénél nincs nagyobb tét” – Kozma Imre atya utolsó interjúja a Mandinernek
Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke. Lapunknak adott utolsó interjújának újraközlésével előtte tisztelgünk.
Ki veszi be a fővárost?
Egyre több budapesti kerületben derül ki, hogy kik indulnak a polgármesteri posztért a júniusi választáson, és mostanra a főpolgármester-jelöltek is színre léptek. Megnéztük, mi a helyzet Budapesten.
Káros és elfogadhatatlan, ahogy az Európai Unió Magyarországgal viselkedik – a Ludovika nemzetközi főigazgatója a Mandinernek
A kialakuló új világrendben szükség van arra, hogy a közép-európai térséget kinyissuk nemcsak a nyugati, hanem a keleti irányba is – hangsúlyozza Liliana Śmiech. Interjúnk.
Az evangéliumok ma is közöttünk játszódnak
Vörös Győző ókorkutató-építész 2009 óta dolgozik Nagy Heródes palotájának feltárásán, és vallja: magyar mesterei nélkül ma nem tartana itt.
Előásták a multik a csatabárdot?
Többfrontos támadást indított Magyarország ellen a Spar: egyrészt panaszt tett az Európai Bizottságnál az ágazati különadó miatt, másrészt azzal vádolja a kormányt, hogy részesedést akar szerezni a boltláncból. A jelek szerint lesújtó eredményeit próbálja leplezni a vállalat.
Egy egyetem igenis képviselhet erős világnézetet
Nyitott, ugyanakkor kritikus füllel kell hallgatnunk a jogvédők követeléseit, s hasonló szellemben megvizsgálni a nemzetközi bürokraták és bírák döntéseinek megalapozottságát – mondja Pier Paolo Pigozzi, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem újonnan kinevezett nemzetközi rektorhelyettese.
A szabadság szele Közép-Európából érkezik
Nemcsak több, hanem jobb Európát is akarunk, amely tiszteletben tartja nemzeteinek kulturális szuverenitását – jelentette ki Rocco Buttiglione politikatudomány-professzor az MCC által rendezett konferencián.
Emberi szentek
Ma még nem tudhatjuk, hogy Ferenc pápa miként fog bevonulni az egyháztörténetbe és a történelembe.
Apáról fiúra szálló szellemi örökség
Milyen világlátás és életvitel jellemzi az egykori arisztokratákat? Mi a véleménye a kastélytörvényről? Interjúnk Zichy Pállal, a Magyar Történelmi Családok Egyesületének elnökével.
Vége? Nem.
Rossz hír: a világ kimozdul nyugati szakaszából. Jó hír: a jellegzetesen nyugati liberalizmus magyarázóereje is hanyatlik. Örömhír: mi nem a nyugatot, hanem Istent választottuk. A Feltámadás pedig jön.
Könyvek a jövőről
Tocqueville és a 21. század
Kína és a Nyugat látszólag nem különösebben akarja megérteni egymást, ez azonban nem igaz mindenkire. Kiváló példa erre egy kínai tudós 35 évvel ezelőtt íródott útinaplója Amerikáról és kanadai kollégájának feljegyzései a mai Kína működéséről. Dupla könyvrecenzió.
Élet
A hálaadás az ima legmagasabb szintje – Kádár Iván atya a Mandinernek
A budapesti Radonyezsi Szent Szergij-templom parókusával minőségi lelki életről, külső és belső szabadságról és önfegyelemről beszélgettünk, valamint arról is, hogy a böjt végén mindig ott a feltámadás, ami a hitünk alapja.
Egyre jobban szeretek énekelni! – Bretz Gábor a Mandinernek
Egyike a ma külföldön legtöbbet foglalkoztatott magyar operaénekeseknek; olyan meg talán az egész földön kevés akad, aki a karriert és a magánéletet ilyen természetesen össze tudta volna simítani. Bretz Gábor friss Kossuth-díjas basszbaritonnal beszélgettünk kacskaringós pályakezdésről, a Kékszakállúról és arról, miért nincs jobb B terv a csokolád