Akkor még nem volt tudatos a felkészülése, persze mostanra egészen más a helyzet, sőt: szavai szerint egyértelműen nagyobb kihívás a versenyhez vezető út, mint maga a táv lefutása. „Nem állítom, hogy egy-egy hosszabb táv teljesítése ne járna olykor fájdalommal, szoktak lenni hullámvölgyek. De az biztos, hogy ha van egy sikeres felkészülési időszak a hátam mögött, akkor maga a verseny már az ünnepnap, amikor a segítőimmel megünnepeljük a hónapokon keresztül befektetett munkát” – állítja Szilvia, aki szerint felkészülés alatt a fizikai és a mentális munka egyaránt értendő. Utóbbi kapcsán szerinte óriási fegyelmezettségre van szükség onnantól kezdve, hogy az ember elhatározza: nekivág egy ultratáv lefutásának.
És hogy melyik a legemlékezetesebb versenyélmény? „Különösen közel áll a szívemhez a tavalyi Moab 240, amely egy 383 kilométeres nonstop terepverseny az Egyesült Államokban, a környezet miatt csodálatos élmény volt. Ráadásul kifejezetten jól bírtam a távot, mentálisan és fizikálisan is egyben tudtam maradni. Egyébként jellemző, hogy utólag már azok a versenyek is különlegessé válnak számomra, amelyekről előtte nem is tudatosult bennem, mekkora dolog, hogy sikerült teljesítenem” – mondja a sportoló. Merthogy nehéz pillanatokból neki is kijut: őt is elfogja alkalmanként a „mit keresek én itt?” érzés egy-egy versenyen, de tény, hogy egyre kevesebbszer. „Amikor elkezdtem ultrázni, sokszor éreztem azt, hogy csak legyen már vége, az életben többet nem akarom látni a futócipőmet. Olyan viszont nem fordult elő, hogy magát a versenyt feladjam, és egyik verseny sem vette el a kedvemet tartósan a futástól” – fogalmaz.
Lubics Szilvia tehát Skóciában folytatja a versenyek sorát, és már további tervei is vannak: novemberben várhatóan Jordániába megy egy újabb sivatagi távra, ami ismét egy egyhetes, „nagy hátizsákos” futás lesz – hasonlóan a Namíbiában, az Atacama-sivatagban és az Antarktiszon teljesített versenyekhez. Annak, hogy idén a nagy megméretések az év második felére esnek, megvan az oka: Szilvia legkisebb fia, Kolos idén ballagott és érettségizett, ezért nem szeretett volna abban az időszakban távol lenni az otthontól és a családtól. „A családhoz igazítok mindent, ez nem változik: régebben is, ha olyan időszakot éltünk, amikor valamelyik fiú épp elkerült otthonról, és el kellett indítani az új életét, vele akartam lenni, úgysem tudtam volna olyankor a futásra koncentrálni.” Amikor a gyerekek kicsik voltak, keveset utazott versenyekre; évi kétszer egy hetet ment el otthonról, ebből az egyik a több alkalommal teljesített Spartathlon volt. „A felkészülésemből a fiúk nem sokat érzékeltek, hiszen leginkább akkor futottam, amikor ők suliban voltak. Hétvégente is próbáltam úgy időzíteni, hogy addig legyek meg vele, amíg ők alszanak – igyekeztem mindent úgy szervezni, hogy ne a velük töltött idő rovására menjenek az edzések. Igazából akkor kezdtem el hosszabb versenyekre menni, amikor nagyobbak lettek, úgy voltam vele, hogy megvárnak a külföldi próbatételek. Persze korábban is vágytam arra, hogy a sivatagban fussak, de tudtam, hogy majd ha »megnövesztem« a gyerekeimet, akkor úgyis elmegyek. Soha nem volt semmi olyan fontos, hogy őket háttérbe szorítsam” – mondja.