Kacsoh Dániel írása a Mandiner hetilapban
Máig forrong Afrika legnépesebb, 220 milliós országa, mivel a február végi választás eredményét az alulmaradó elnökjelöltek és pártjaik nem hajlandók elfogadni. A győztes hivatalosan Bola Tinubu korábbi lagosi kormányzó, „Lagos keresztapája”, az egyik leggazdagabb nigériai politikus, akit az eddig kormányzó Összprogresszív Kongresszus (APC) indított. A Népi Demokratikus Párt (PDP) színeiben mérette meg magát Atiku Abubakar üzletember, aki 1999 és 2007 között az ország alelnöke volt. A Munkapárt jelöltjeként indult az egyedüli keresztény aspiráns, Peter Obi, aki ugyancsak üzletember, s az 1999 óta működő kétpárti uralom megtörését tűzte ki célul.
A Független Nemzeti Választási Bizottság (INEC) hivatalos közleménye szerint Bola Tinubu lett az ország új megválasztott elnöke a 93,5 millió szavazásra jogosult állampolgár 27 százalékos részvételi aránya mellett, 8,8 millió szavazattal, az érvényes voksok 37,6 százalékával, a vártnál szorosabb versenyben. Csakhogy a többiek választási csalást kiáltva azonnal megtámadták az eredményt.
Kulcskérdés a prosperitás
A Mandinernek Hidvéghi Balázs fideszes európai parlamenti képviselő számolt be tapasztalatairól, miután az EP választási megfigyelő missziójának tagjaként a helyszínen követhette az európai szemmel minimum egzotikusnak mondható szavazási procedúrát. Bár távoli országról van szó, Nigéria prosperitása és stabilitása nemcsak Közép- és Nyugat-Afrika, sőt nem is csak Afrika jövője szempontjából meghatározó, sorsának alakulása hatással lehet a migrációval fenyegetett Európára is.
A lakosság ugyanis – ahogy arra elemzésében Tóth Klaudia, a Migrációkutató Intézet munkatársa rámutatott – elképesztő bővüléssel az évszázad végére 791 millió főre nő, amivel Nigéria bolygónk második legnépesebb országa lesz India mögött, messze lehagyva az akkor 336 millió fősre becsült Amerikai Egyesült Államokat és megelőzve a 732 milliósra fogyatkozó Kínát is. Meghökkentő, hogy
az ország népessége évente 2,6 százalékkal bővül, egy nő átlagosan öt gyermeknek ad életet,
a lakosság 70 százaléka 30 év alatti fiatal. A munkanélküliségi ráta rendkívül magas, 33 százalékosra tehető, és a szegénységben élő nigériaiak száma a statisztikai hivatal szerint a múlt évben 133 millióra emelkedett. Jelzésértékű adat, hogy ott él a világ iskolázatlan gyermekeinek 20 százaléka, 10,5 millióan egyáltalán nem jutnak oktatáshoz.