A Széchenyi-díjas történész szerint Putyin ezzel a háborúval „a múltat akarja kiigazítani”. Noha a háborút egyértelműen ő indította el, a válság elmélyítésén és a feszültség élezésén nem kevesen dolgoznak. Egyesek azért, hogy újra a nagyok között érezhessék magukat, mások pedig több száz éves szenvedéseken akarnak revansot venni.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint Oroszország hatalmas kockázatot vállalt. Ha ugyanis Putyin elszámolta magát, és nem tudja megnyerni a háborút, ő biztosan, de nagy valószínűséggel a birodalma is bukik. Nem kevesebbet állít a szerző, mint hogy
a cél Oroszország meggyengítése, erőforrásainak átvétele.
Volodimir Zelenszkij píárban győzött, s győzött azzal is, hogy szereplővé tette magát és fontos országként stilizálta Ukrajnát – olyan országgá, amely világpolitikai tényező, és ezért számít. Pedig nem. Amennyiben elhúzódik a konfliktus – véli Schmidt –, akkor lehet, hogy mindazt, amit az ukrán elnök az első néhány hónapban megnyert, könnyen elveszíti. És akkor nemzeti hősből egykönnyen válhat nemzetárulóvá. Amennyiben az Amerikai Egyesült Államok meg akarja tartani világhatalmi elsőségét, nem veszíthet, ezért – Lindsey Graham szenátor szavaival élve – az utolsó ukránig harcolni fognak. Ha a háború elhúzódik, nagy valószínűséggel lenullázza Európát, szétveri a világgazdaságot, megakasztja a globalizációt, visszaveti a világkereskedelmet, és végérvényesen lezárja az 1945 után kialakult jaltai világrend korát.