Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Nem csak II. Erzsébettől vettünk búcsút. Vele búcsúztattuk a 20. századot, és a régi, nagy európai ideál még megmaradt foszlányainak jelentős része is sírba szállt.
Hétfőn a britekre jellemző méltóságteljes és ünnepélyes katonai pompával végső nyugalomra helyezték II. Erzsébet királynőt. Az ágyútalp, amely a koporsót vitte, ugyanezt a szolgálatot teljesítette Viktória királynő óta valamennyi brit uralkodó esetében, jelezve a történelmi kontinuitást. A westminsteri apátságban az állami vezetők rég nem látott népes serege volt jelen, az utcákon milliók, a képernyőkön keresztül pedig százmilliók voltak tanúi a kétségkívül történelmi eseménynek. Utoljára talán Szent II. János Pál pápa halálakor látott olyan globális és kollektív megrendültséget a világ, mint most a brit történelemben leghosszabb ideig, hetven évig uralkodó II. Erzsébet elhunytával.
Persze a királynő idős volt, 96 éves; különösen Fülöp herceg halála óta számítani lehetett arra, hogy bármikor bekövetkezhet az elkerülhetetlen. Mégis, hetven év alatt – miközben tizenöt brit miniszterelnök és tizennégy amerikai elnök váltotta egymást – a mindennapjaink részévé vált, hogy II. Erzsébet a brit királynő, így elképzelhetetlennek tűnt, hogy egyszer majd nem ő ül a trónon. Éppen ezért a halála miatti megrendültség talán nem is csak a média által keltett jelenség, hanem valódi, őszinte reakció. II. Erzsébet az Egyesült Királyság és még további tizennégy nemzetközösségi ország uralkodója volt, de a hétköznapi emberek szemében is ő volt „a királynő”, akit mindenki ismert, akinek alakja folyamatosan velünk volt, és beleégett a kollektív és egyéni tudatunkba. Neve egyet jelentett Britanniával, de azon kívül is mindenhol jelen volt.