A konzervatívok reakciósok – ez az egyik alaptétele Molnár Attila Károly eszmetörténész új, Ki mit konzerválna című kötetének. Az esszégyűjtemény címadó fejezete azt a klasszikus dilemmát tárgyalja, hogy mit akarnak konzerválni a konzervatívok egy liberális korban. Merthogy az uralkodó elitet és az uralkodó eszméket nem, az biztos. Azaz a kortárs konzervativizmus bizonyosan nem status quo konzervativizmus. A helyzet status quóját ugyanis ma épp a modern, haladár elit kívánja megőrizni, ezért ma nem a konzervativizmus az establishmentideológia, hanem a progresszió. A konzervatívok „nem ellenzik a változást önmagában, és nem védik a status quót általában”. Sőt: Molnár Attila Károly szerint ez már az első konzervatívokra (Burke, De Maistre stb.) is igaz volt. Ha ugyanis megszűnt a természetes rendje, akkor a társadalom nem képes regenerálni magát, tehát segíteni kell neki. Az első konzervatívok pedig nem a status quót akarták őrizni, hanem vissza akartak állítani valamit, ami nemrég megszűnt.
A konzervatív politika nagyon is válogatós abban, hogy mit kíván megőrizni”
Mindez nem tetszik a haladároknak, akik szalonképes konzervatív ellenfelekről álmodoznak. Hogy kik azok? Akik elfogadják a haladást, csak lassítani szeretnének. Ha azonban így lenne, akkor „a konzervatív politikának nem lenne tartalma”. Molnár szerint „a konzervatív politika nagyon is válogatós abban, hogy mit kíván megőrizni”, és nem a változást, csak az ideologikus változást utasítja el.
Így tehát az nem megoldás, hogy az áradó gyűlölet helyett „csak” megvetjük a másikat, sajnos. Viszont akad egy másik, tuti megoldás! Francesca Rivafinoli írása.
Kuzmányi azt részletezi, hogy mennyi idő, energia, jóakarat és pénz ment rá a Notre-Dame új liturgikus berendezéseire. Ez szép. De ettől még a végeredmény kiábrándító.
Kérdezhetnéd persze, hogy minek beszélek itt önmagamról, amikor te vagy a levél címzettje. Azért, kedves Péter, mert megszólítva érzem magam. Általad érzem megszólítva magam. Győrffy Ákos írása.
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!