Mi a Nyugat-Balkán stratégiai jelentősége az önök számára? Boris Johnson nemrég különmegbízottat nevezett ki a régióba.
Ez megint az én terepem, Jugoszlávia-elemzőként kezdtem a pályám a külügynél. A térség szakértőjeként is mondom: a baj az, hogy a Nyugat figyelme elterelődött a Balkánról. Pedig a térség stabilitása ma is törékeny. Bosznia, Koszovó, Észak-Macedónia – nem egyszerű helyzetek, és a nemzetközi közösségnek van felelőssége a stabilitás garantálásában. A brit érdek az, hogy rend legyen, mert ha a Balkán instabil, akkor felerősödhet a szervezett bűnözés, a csempészet, a zavaros pénzügyi tranz- akciók, és ennek negatív hatása lehet az Egyesült Királyságra is. Segítenünk kell a balkáni állami struktúrák megerősítésében. Horvátország és Szlovénia már EU-tag, Szerbia csatlakozási törekvése pedig reális, támogatható célkitűzés.
A magyar stabil, kiszámítható üzleti környezet előnyös adózási háttérrel és felülképzett munkaerővel”
Egy hónapja Magyarországon járt a brit kereskedelmi biztos: hogyan állnak kétoldalú kapcsolataink e téren?
Magyarország a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnerünk a régióban Lengyelország és Csehország után. A British Telecom, a Vodafone, a PwC üzleti tanácsadó cég, dohányipari cégek, a British American Tobacco és más brit társaságok jelen vannak Magyarországon, magyar befektetők pedig, mint a Mol vagy a Richter Gedeon, ott vannak az Egyesült Királyságban. Az éves kereskedelmi mérleg hatmilliárd fontra rúg, egymilliárd fontos magyar kereskedelmi többlettel. Jó számok, de én azon vagyok, hogy még jobbak legyenek. A magyar stabil, kiszámítható üzleti környezet előnyös adózási háttérrel és felülképzett munkaerővel. Ráadásul Magyarország földrajzi elhelyezkedése stratégiai szempontból rendkívül előnyös, hiszen Közép-Európa szívében fekszik.
Beszélgetésünknek van egy ünnepi apropója is: nemrég volt II. Erzsébet királynő trónra lépésének hetvenedik évforduló- ja. Milyen szerepet játszik az uralkodó a brit közgondolkodásban?
Közjogilag az uralkodó az államfő a brit alkotmányos monarchiában, jogkörei elsősorban ceremoniális jellegűek. A parlament feloszlatását, a kormány alakítását ő rendeli el, és így tovább – ceremoniális, mégis nagyon fontos kötelezettségek ezek. Ezenkívül azonban az uralkodó személyében jelképezi az állam kontinuitását. A pártok és kormányok jönnek és mennek, a monarchia mint keret megmarad, és az uralkodó ott áll az állam élén. II. Erzsébet királynő immár hetven éve jeleníti meg az állam stabilitását, folytatólagosságát, kapocs a brit múlt és a brit jövő között. Az ő szerepvállalása rendkívüli jelentőségű lélektanilag, politikailag és más aspektusokból egyaránt. Az uralkodó személye a ragasztó, amely az építményt összetartja. Walter Bagehot 19. századi brit politikatudós Az angol alkotmány című munkájában az alkotmány „tiszteletre méltó” és „hathatós” részeiről ír; a második rész a kormányzásról és az abba vetett közbizalomról szól, az első pedig a monarchia és az uralkodó tekintélyéről. Ezt testesíti meg II. Erzsébet ma is. Hetven év a trónon rendkívüli teljesítmény, nem sok uralkodónak adatott meg ez a történelemben. Jubileumi ünnepségsorozat lesz tehát az Egyesült Királyságban, melynek csúcspontja a királynő születésnapja lesz.
Paul Fox
Brit diplomata. 2020 szeptemberétől az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete. A University of Sussexen történelem, az oxfordi St. Antony’s College-ban pedig orosz és kelet-európai tanulmányok szakon diplomázott. 1987-ben kezdett dolgozni a külügyminisztériumban Jugoszlávia-elemzőként, az 1990-es években Újdelhiben, Bakuban és Bangkokban szolgált. 2006 és 2010 között varsói konzul, majd a brit külügy Afganisztán-főosztályának vezetője, ezt követően Abu-Dzabiban misszióvezető-helyettes, Dubajban konzul. Budapesti követi pozíciója előtt két évig az Egyesült Királyság moszkvai nagykövetségén volt követtanácsos. Nős, három lánya van.
Brit diplomata. 2020 szeptemberétől az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete. A University of Sussexen történelem, az oxfordi St. Antony’s College-ban pedig orosz és kelet-európai tanulmányok szakon diplomázott. 1987-ben kezdett dolgozni a külügyminisztériumban Jugoszlávia-elemzőként, az 1990-es években Újdelhiben, Bakuban és Bangkokban szolgált. 2006 és 2010 között varsói konzul, majd a brit külügy Afganisztán-főosztályának vezetője, ezt követően Abu-Dzabiban misszióvezető-helyettes, Dubajban konzul. Budapesti követi pozíciója előtt két évig az Egyesült Királyság moszkvai nagykövetségén volt követtanácsos. Nős, három lánya van.Nyitókép: Ficsor Márton