Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Józsa Judit kerámiaművész munkáiban egyazon értékvállalás jelenik meg: megmutatni örökségünket, erényeinket, hogy megtalálhassuk helyünket a világban.
„Csodálatos hadvezérekkel, nagy magyar férfiakkal rengetegen foglalkoznak, de a biztos hátteret, azt a sok asszonyt is meg kell mutatnunk – szögezi le Józsa Judit kerámiaszobrász, művészettörténész, a Magyar nagyasszonyok kerámiasorozat megálmodója. – Annyi nő van, akiről szinte nem is hallunk, pedig fontos alakítói voltak a magyarok sorsának! Elképesztő tanulság van az ő történeteikben, amelyeket alig ismerünk, így saját gyökereinket, mélységeinket sem ismerjük igazán.” A művész három kiállítást szentelt a nagyasszonyoknak, annak a hatvan nőnek, akit az évek során megformált a sorozatban. Bemutatta többek között Emesét, Zrínyi Ilonát, Leövey Klárát, az első magyar orvosnőt, Hugonnai Vilmát és az ötvenhatos Tóth Ilonát is. Témaválasztása nem véletlen, indíttatása, ahogyan az lenni szokott, a gyermekkorára nyúlik vissza. „Erdélyben nőttem fel, ahol az iskolában nem taníthattak a magyarok igazi történelméről. Otthon édesapám pótolta ezt, mesélt, és a kezembe adott olyan könyveket, amelyekből felfedezhettem a múltunkat” – magyarázza Judit, neves korondi keramikus népművészek gyermeke.
„Elképesztő tanulság van a magyar nagyasszonyok történeteiben”