Ébredők régen és most

2020. június 18. 03:21

Érdekes dolog a hívószavak és nyelvi újítások kultúrákon, korokon és politikai oldalakon átívelő vándorlása.

2020. június 18. 03:21
null
Veszprémy László Bernát

A napjaink Amerikájában zajló zavargások emlékeztetik a történészt, hogy a történelem – különösen a politikai eszmetörténet – összetett dolog, és néha meglepő átfedéseket mutat. Korábban az amerikai fekete nacionalista Iszlám Nemzete például anti­liberális alapon kereste az Amerikai Náci Párt (ANP) szövetségét. A kép, amelyen George Lincoln Rockwell pártvezér horogkeresztes egyenruhájában a fekete muszlim tömeg közepén ül 1961. június 25-én, a korabeli elitellenes politikai formációk izgalmas metszéspontját mutatja. Ám még érdekesebb összevetni a Black Lives Matter (BLM), valamint a húszas évek magyar és német szélsőjobboldalának nézeteit.

Rögtön feltűnő, hogy a BLM eszmeiségét is woke – azaz felébredt – kultúrának nevezik, ami a fekete nacionalizmus és az antikapitalizmus, Nyugat-­ellenesség, illetve antiszemitizmus-anticionizmus sajátos ötvözete. A hazai szélsőjobboldal történetesen azonos szóval ébredőnek nevezte magát a húszas években. A woke irányzat fő kritikája a fehérekkel – köztük a fehér zsidókkal – szemben a privilégium, a kulturális kisajátítás és a szociális igazság elmaradása, amit pozitív diszkriminációval akarnak orvosolni. Talán nem meglepő, hogy mindegyik gondolat jelen volt a korai német és magyar szélsőjobboldalnál.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!