Leimeiszter Barnabás írása a Mandiner hetilapban.
Egységes antifa mozgalom nem létezik, ebből következően az antifa történetét érdemesebb a szimbólumok mentén felvázolni. A mai logó az Antifaschistische Aktion jelvényét idézi meg: az utcai harcokban is bevetett szervezetet a Moszkva szoros irányítása alatt álló német kommunisták 1932-ben hozták létre, hogy egységfrontként szolgáljon a „fasizmus” elleni harcban. Na persze a sztálini fasizmusdefiníció épp olyan tág volt, mint a manapság alkalmazott meghatározás: ennek megfelelően Ernst Thälmann kommunista pártja nem annyira a nemzetiszocialistákkal, mint „a munkásosztályt eláruló szociálfasisztákkal”, vagyis a szociáldemokratákkal szemben mozgósította energiáit, elvégre „Hitler után mi jövünk” – gondolták elbizakodottan. Az „antifasiszta egységfront” tehát szűk pártérdeket szolgált: tagjai a berlini utcákon épp azokat a trockistákat verték meg, akik a nácik elleni valóban egységes fellépésre szólítottak fel. Sokatmondó az is, hogy az Antifasiszta Akció megalapítása után néhány hónappal náci és kommunista szakszervezetek közösen szerveztek meg egy vasúti sztrájkot.
„Az utcai konfrontálódás mellett fontos az interneten folytatott harc is”
Az antifa elnevezéssel legközelebb a második világháború vége felé találkozunk: azokat az „antifasiszta bizottságokat” hívták így, amelyek jellemzően a munkásmozgalom régi erősségeiben, az 1933 előtti baloldali pártok tagjainak informális csoportjaiból jöttek létre. A kaotikus viszonyok között ezek az antifák részt vettek a közigazgatásban és a náci tisztségviselők felkutatásában, a négyhatalmi megszállás után viszont csakhamar felszámolták őket. Az antifasizmus később az NDK-ban az önlegitimáció eszközévé, heroikus emlékművek, úttörőknek szánt brosúrák, színdarabok, filmek ezreivel szentesített alapító mítosszá vált – emlékezetes módon a berlini falat is antifaschistischer Schutzwallnak, antifasiszta védőfalnak nevezték. Azzal tehát, hogy a nyolcvanas évek Nyugat-Németországában az antifasiszta jelzővel illették magukat az autonomista szélsőbaloldali csoportok, provokálni is kívánták a társadalmat.
Hogyan legyek jó antifa mozgalmár?
Nem 2020 júniusában került az antifa a nemzetbiztonsági szolgálatok látóterébe. Az FBI szakértői már 2016-tól szélsőséges anarchista csoportként hivatkoznak rá, amelynek tagjait a belföldi terrorizmus elleni törvények alapján indokolt lehet megfigyelni. Azonban nem minden sejt alkalmazna erőszakot nézetei terjesztése céljából. A heterogenitás megnehezítheti a hatékony fellépést a mozgalom szélsőséges részével szemben – derül ki a kongresszusnak írt összefoglalóból, amely megemlíti a csoport néhány konkrét programpontját is.