2019 elején igencsak sötét felhők jártak az Élysée-palota felett: nem elég, hogy az előző két évben Emmanuel Macronnak nem sikerült előmozdítania az unió általa megálmodott reformját, a sárga mellényesek mozgalma és annak ügyetlen kezelése megrengette „megváltói” imázsát is. A ciklusa felénél járó francia elnök viszont mára diplomáciai sikerekben megerősödve, újult magabiztossággal lép fel a nemzetközi porondon – ennek titka pedig az, hogy visszatér a francia külpolitika jól bevált hagyományaihoz.
VÉGE A NEOKONZERVATIVIZMUSNAK
Bár a hidegháborús idők óta Franciaország világpolitikai súlya csökkent, a nagyhatalmak között lavírozó, autonóm diplomácia hagyománya tovább él, és De Gaulle tábornok után az államfők legtöbbje szem előtt tartotta a grandeur eszményét. Kivételt csak a 2007-től 2017-ig terjedő időszak jelentett, amikor Nicolas Sarkozy és François Hollande a „gaullo-mitterrand-i” diplomáciai vonaltól eltérő, deklaráltan nyugatias külpolitikát folytatott. Az irányváltás fontos jele volt, amikor 2007-ben Sarkozy bejelentette: Franciaország visszatér a NATO integrált katonai parancsnokságába – innen még a Tábornok léptette ki hazáját 1966-ban a nemzeti függetlenség védelmére és arra hivatkozva, hogy a franciák nem kívánnak kényszerűen részt venni az Amerika által indított összes háborúban. Sarkozy és utódja viszont elfogadták az Egyesült Államok vezető szerepét, ennek jegyében zajlott a Kadhafi elleni, sokat vitatott beavatkozás is.
Németország hűvösen fogadja a francia elnök vízióját
Macron nem Amerika apródjának szerepében képzeli el Franciaországot. Hatalomra kerülésekor bírálta a líbiai intervenciót, és megígérte: „véget ér a neokonzervativizmus, amelyet Amerikából importáltunk tíz éve”. Gaulleista lendülettel arról is beszélt, hogy „ki kell törni abból a negyven éve eluralkodó lemondó magatartásból, amely azt feltételezi, hogy Franciaország csak középhatalom lehet”. Az elemzők rámutatnak: az önálló francia külpolitika megteremtésében a Tábornok mellett a nemrég elhunyt Jacques Chirac a legfőbb mintaadó, aki az atlanti szövetségesekkel és a neokon nézetek hatása alá kerülő francia diplomáciai elittel szembeszegülve megtagadta az iraki háborúban való részvételt.