Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Nagy lendülettel vágott neki két és fél éve Emmanuel Macron Franciaország és Európa megreformálásának. A valóság azonban minden fronton szembejött az önérzetes politikussal – viszont a tanulóképességét mutatja, hogy elnöki félidejénél új utakat keres és talál politikája megvalósítására. Mérlegen az elnöki félidejéhez érkezett francia államfő!
2019 elején igencsak sötét felhők jártak az Élysée-palota felett: nem elég, hogy az előző két évben Emmanuel Macronnak nem sikerült előmozdítania az unió általa megálmodott reformját, a sárga mellényesek mozgalma és annak ügyetlen kezelése megrengette „megváltói” imázsát is. A ciklusa felénél járó francia elnök viszont mára diplomáciai sikerekben megerősödve, újult magabiztossággal lép fel a nemzetközi porondon – ennek titka pedig az, hogy visszatér a francia külpolitika jól bevált hagyományaihoz.
VÉGE A NEOKONZERVATIVIZMUSNAK
Bár a hidegháborús idők óta Franciaország világpolitikai súlya csökkent, a nagyhatalmak között lavírozó, autonóm diplomácia hagyománya tovább él, és De Gaulle tábornok után az államfők legtöbbje szem előtt tartotta a grandeur eszményét. Kivételt csak a 2007-től 2017-ig terjedő időszak jelentett, amikor Nicolas Sarkozy és François Hollande a „gaullo-mitterrand-i” diplomáciai vonaltól eltérő, deklaráltan nyugatias külpolitikát folytatott. Az irányváltás fontos jele volt, amikor 2007-ben Sarkozy bejelentette: Franciaország visszatér a NATO integrált katonai parancsnokságába – innen még a Tábornok léptette ki hazáját 1966-ban a nemzeti függetlenség védelmére és arra hivatkozva, hogy a franciák nem kívánnak kényszerűen részt venni az Amerika által indított összes háborúban. Sarkozy és utódja viszont elfogadták az Egyesült Államok vezető szerepét, ennek jegyében zajlott a Kadhafi elleni, sokat vitatott beavatkozás is.
Macron nem Amerika apródjának szerepében képzeli el Franciaországot. Hatalomra kerülésekor bírálta a líbiai intervenciót, és megígérte: „véget ér a neokonzervativizmus, amelyet Amerikából importáltunk tíz éve”. Gaulleista lendülettel arról is beszélt, hogy „ki kell törni abból a negyven éve eluralkodó lemondó magatartásból, amely azt feltételezi, hogy Franciaország csak középhatalom lehet”. Az elemzők rámutatnak: az önálló francia külpolitika megteremtésében a Tábornok mellett a nemrég elhunyt Jacques Chirac a legfőbb mintaadó, aki az atlanti szövetségesekkel és a neokon nézetek hatása alá kerülő francia diplomáciai elittel szembeszegülve megtagadta az iraki háborúban való részvételt.
Chirachoz hasonlóan Macronnak sincsenek illúziói azzal kapcsolatban, hogy a Nyugat régi pozíciója fenntartható lenne az új világrendben. „A világ felett gyakorolt nyugati hegemónia kétségkívül megszűnőben van” – fogalmazott augusztusban a francia nagykövetek előtt tartott beszédében. Az új nagyhatalmak felemelkedése a kártyák újraosztásához vezet, és elavulttá teszi „korábbi szokásainkat és dogmáinkat”. Ugyancsak chiraci vonás, hogy Macron a neokon kiközösítés helyett a „kritikus párbeszéd” eszközében hisz: noha nemritkán kemény szavakkal száll bele más vezetőkbe – gondoljunk akár Orbánra vagy Bolsonarora –, az elve az, hogy mindenkivel szóba kell állni. Ehhez kapcsolódóan a nemzetközi konfliktusok elrendezését segítő mediátori szerepet igyekszik kialakítani hazájának.