Rájöttünk, miért dobta be a törülközőt Gyurcsány: ezt látva senki sem fogja visszasírni a szocialista kormányzást

2025. június 16. 15:16

Kimutatták, hogy mi a pontos helyzet Magyarországon.

2025. június 16. 15:16
null

A felnőtt lakosság több mint 70 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással – derült ki az MBH Befektetési Bank reprezentatív kutatásából, amely a magyar lakosság befektetési, megtakarítási szokásait vizsgálta.

A válaszadók 66%-a havi szinten rendszeresen tud félretenni, a havi megtakarítások átlagos értéke pedig 91 ezer forintra emelkedett a tavalyi évi 80 ezer forintról.

A megtakarítások mögött elsősorban az a cél húzódik meg, hogy felkészüljünk a váratlan kiadásokra, azonban már a hosszú távú, értékmegőrző befektetések iránti érdeklődés is erősebb. A kutatás alapján az is látszik, hogy még 10 millió forint megtakarítás felett is a válaszadók közel 70 százaléka inkább megtakarítóként tekint magára és nem befektetőként.

Három megtakarítói szint, eltérő pénzügyi viselkedés

Az MBH Befektetési Bank idei reprezentatív kutatása alapján a magyar felnőtt lakosság megtakarítási helyzete vegyes képet mutat: a válaszadók 33%-ának közel annyi a megtakarított pénze, mint egy évvel ezelőtt, 33% nyilatkozott úgy, hogy nőtt a megtakarítása, míg 28%-ának kevesebb lett a félretett pénze.

A kutatás alapján jól kirajzolódik az a három csoport, akiknek eltérőek a megtakarításokkal kapcsolatos attitűdjei: a legnagyobb csoportot azok alkotják (45%), akik 2 millió forint alatti megtakarítással rendelkeznek. Az ő esetükben jellemzően kisebb összegekről van szó – átlagosan közel 55 ezer forintot tudnak félretenni havonta –, és megtakarításaikat jellemzően magas likviditású formákban, elsősorban készpénzben vagy folyószámlán tartják.

Ennek hátterében leginkább az inflációs környezet és a növekvő mindennapi kiadások miatti fokozott pénzügyi óvatosság állhat.

A következő szegmenst a 2 és 10 millió forint közötti megtakarítással rendelkező felnőtt lakosság alkotja. E körben az átlagos havi félretett összeg meghaladja a 110 ezer forintot. Ez a csoport átmenetet képez a klasszikus megtakarítói és a befektetői attitűd között: pénzügyi mozgásterük már lehetőséget biztosítana a vagyon tudatos, befektetési szemléletű kezelésére, azonban sokan közülük továbbra is elsősorban megtakarítóként tekintenek magukra.

A kutatás alapján a megtakarítók felső szegmensét azok alkotják, akik 10 millió forintot meghaladó tartalékkal rendelkeznek. Ebben a kategóriában már átlagosan 363 ezer forintot tudnak havonta félretenni.

Pénzügyi portfóliójuk jellemzően diverzifikáltabb: a válaszadók 59%-a állampapírokban, 35%-a befektetési alapokban, 28%-a ingatlanban, 27%-a részvényben is tartja a megtakarításait. Ugyanakkor még ebben a körben is sokan inkább megtakarítóként, semmint befektetőként azonosítják magukat.

„A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy az emberek inkább megtakarítóként gondolkodnak magukról, és nem befektetőként, ami minden bizonnyal hatással van a megtakarított pénzzel kapcsolatos döntéseikre is. Ez azt jelzi, hogy a befektetési szemlélet megerősítése továbbra is kiemelt feladat a pénzügyi szektor számára.

A hosszú távú értéknöveléshez ugyanis nem elegendő a tőke megléte, hanem elengedhetetlen a megtakarított összeg tudatos kezelése,

a befektetési termékek iránti nyitottság is. Azt is látjuk, hogy bár a vállalati kötvények és jelzáloglevelek alacsony kockázatú, stabil befektetési lehetőséget kínálnak, ismertségük és elterjedtségük a lakosság körében továbbra is visszafogott” – emelte ki Brezina Szabolcs, az MBH Befektetési Bank vezérigazgatója.

Elképesztően javult a magyar háztartások anyagi helyzete

Korábban a Mandiner is felhívta a figyelmet a magyar háztartások anyagi helyzetére. Sebestyén Géza megállapította, hogy a magyar háztartások anyagi helyzete jelentősen javult az elmúlt években.

„A grafikon a magyar háztartások rendelkezésre álló jövedelmének alakulását mutatja 2009 és 2023 között, millió euróban számolva. A trend egyértelmű, a magyar családok bevételei jelentősen növekedtek az elmúlt években” – írta Sebestyén Géza.

A 2010-es adathoz képest a magyar háztartások rendelkezésre álló jövedelme több mint a kétszeresére nőtt.

Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
civilina-2
2025. június 20. 14:58
Márky Zay Péterben is van deviáns beütés: állandóan a homoszexuálisokkal foglalkozik. Egy látens buzi.
Steve-b
2025. június 18. 09:56
Még mindig Vele foglalkoztok? Szánalmas. Ezért kaptok milliárdokat az államtól? A mi pénzünkön élősködtök!
Szuperszig
2025. június 17. 21:36
A középosztálynak sikerült ismét megizmosodnia. Megint szeretnék a ballibbantak kifosztani őket a felduzzasztott állami vagyonnal együtt. Csak ahogy szokták.
2025. június 17. 21:09 Szerkesztve
Gyurcsány azért dobta be a törülközőt hogy neve ne fémjelezze a következő összefogást, sőt még el is vált hogy Dobrevet se hozhassák összefüggésbe vele, ezek mindent számításból tesznek..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!