Hallgatnak az egyik legfontosabb eredményünkről azok, akik szerint a magyar fizetések érnek a legkevesebbet az EU-ban

2024. december 31. 06:04

Magyarországon az egyik legmagasabb a foglalkoztatottság az EU-ban. Míg jövőre idehaza bérrobbanás várható, bezzegromániában éppen most fagyasztották be a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat, miközben egyéb durva megszorításokról is döntött a kormány.

2024. december 31. 06:04
Nagy Kristóf

Nem alkalmas a vásárlóerő meghatározására szolgáló fogyasztói kosár arra, hogy pusztán ezeknek az adatoknak az összehasonlításával vonjunk le következtetéseket egy-egy ország lakosságának jövedelmi helyzetéről. A baloldali politikusok és a sajtó rendszeresen azt állítja, Magyarország az Európai Unió egyik legszegényebb országa, mindezt egyetlen statisztikai adatra, a vásárlóerő-paritáson számolt fogyasztásra hivatkozva, amely elmarad az uniós átlagtól.

Ennek ugyanakkor nem az az oka, hogy a magyarok jóval szegényebbek lennének, mint az EU legtöbb állampolgára. Az Eurostat annak meghatározására, hogy a tagállamok lakosai átlagos jövedelmükből mennyi terméket és szolgáltatást tudnak megvásárolni, egy összetett, több ezer terméket és szolgáltatást tartalmazó fogyasztói kosarat vesz alapul, amelyeket a legtöbb háztartás megvásárol.

A vásárlóerő-paritáson számolt fogyasztást bemutató adatok alkalmatlanok arra, hogy életszerűen összehasonlítsák egy magyar és egy másik tagállamban élő háztartás anyagi helyzetét, mivel jelentősen eltérnek a fogyasztói szokások és a kereslet, vagyis nem ugyanazokra a termékre és szolgáltatásra költi minden uniós állampolgár a jövedelmét. Ráadásul a termékek és szolgáltatások minősége, így az ára országonként is jelentősen eltér.

A magyarok például jóval kevesebbet költenek rezsire és lakásbérlésre, mint az uniós átlag. Ennek ugyanakkor nem az az oka, hogy itthon az emberek többsége nem engedheti meg magának, hogy megfelelő hőmérsékletre fűtse otthonát, mindössze jóval alacsonyabb a lakossági energia ára, mint az EU többi országában. A vásárlóerő meghatározásához használt adatok ráadásul nem alkalmasak annak meghatározására sem, hogy a lakhatásra mennyit költenek a háztartások. Míg sok uniós országban a lakásbérlés a bevett gyakorlat, nálunk a legtöbben saját ingatlanban élnek, amelynek köszönhetően a lakhatásra fordított kiadások nálunk alacsonyabbak. Az élelmiszer-kereslet is jelentősen eltér. Míg idehaza a sertés- és baromfihús iránt a legnagyobb a kereslet, addig egyes országokban a halfélék jóval meghatározóbb részét adják az élelmiszer-fogyasztásnak. Ezek az eltérések érdemben befolyásolják a fogyasztói árakat is. Egyértelmű tehát, hogy a magyarok nem azért vásárolnak jóval kevesebb tengeri halat, mint a franciák, mert anyagi helyzetük miatt nem engedhetik meg maguknak ezeket az élelmiszereket.

Nem arról van tehát szó, hogy a magyaroknak nem telne egy-egy szolgáltatásra, vagy termékre, hanem arról, hogy az eltérő kulturális és fogyasztói szokások miatt a vásárlóerő-paritáson számolt fogyasztást bemutató adatsor önmagában alkalmatlan komoly szakpolitikai következtetések levonására, vagyis nem lehet csak ezen adatok alapján kijelenteni, hogy Magyarország az EU egyik legszegényebb országa.

Emellett az egyik legfontosabb gazdasági mutatót is figyelmen kívül hagyják azok, akik azt állítják, a magyar fizetések vásárlóereje az egyik legalacsonyabb a 27 tagállam közül, a helyzet pedig csak Bulgáriában rosszabb. Az uniós átlagkereset és a hazai bérszínvonal összehasonlítása akkor lenne objektív, ha minden uniós országban ugyanazon a szinten állna a foglalkoztatottság. 

Magyarország az EU tagállamok között előkelő helyen szerepel a foglalkoztatottságban, köszönhetően annak, hogy 2010 óta egymillióval nőtt a munkavállalók száma. Jelenleg a 15-64 éves korosztály 75,3 százaléka dolgozik, ezzel a hatodik legjobb mutatóval büszkélkedhet hazánk. 

A régiós országok közül egyedül Csehországban magasabb a foglalkoztatottság, míg Romániában jóval alacsonyabb, mindössze 63,3 százalék volt 2024 harmadik negyedévében az Eurostat adatai szerint.

Magyarország minden gazdasági mutatója jelentősen javult 2010-hez képest, ráadásul a régiós országok már 2006-tól megelőztek minket 

– mondta a Mandiner megkeresésére Sebestyén Géza. Az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője kérdésünkre világossá tette, a bérekre és a termelékenységre vonatkozó adatok megfelelő értelmezéséhez figyelembe kell venni a foglalkoztatottság szintjét is. Ennek oka, hogy ott, ahol magas a munkavállalók száma, több az alacsony keresetű munkavállaló, ami lefelé húzza az átlagot. Ugyanez igaz a termelékenységi adatokra is.

Romániában ugyan egy kicsivel magasabb az átlagkereset, ám jóval alacsonyabb a foglalkoztatási ráta, így a várható reáljövedelme egy román családnak több mint tíz  százalékkal alacsonyabb, mint egy magyar családnak 

– emelte ki Sebestyén Géza, aki arra is rámutatott, hogy a régióban Csehország előzi Magyarországot, amelynek oka nagyrészt az, hogy Csehország Európa motorjának, Németországnak a szomszédja. 

Az ellenzéki politikusok és a baloldali sajtó általános gyakorlata, hogy kiragad olyan uniós mutatókat, amelyek tagállami összevetéséből – az adatok téves értelmezése miatt – az derül ki, hogy Magyarország az EU egyik legszegényebb és legélhetetlenebb országa. Az elmúlt időszakban ráadásul egyre több cikk jelenik meg arról, hogy Romániában is magasabb az életszínvonal, mint hazánkban, miközben Romániában az egyik legalacsonyabb a foglalkoztatottság a tagállamok közül és több millió román állampolgár dolgozik külföldön, az ország lakosságának jelentős része tehát nem járul hozzá a román gazdaság növekedéséhez.

Románia befagyasztotta a béreket és a nyugdíjakat

Keleti szomszédunk statisztikai adatok mögött fellelhető, egyre súlyosabb problémáit jól tükrözi, hogy a kormány drasztikus megszorításokról döntött az év utolsó napjaiban: egy tollvonással befagyasztotta hétfőn a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat, 2025 végéig nem lesz emelés. A kormány a céges osztalékok után fizetendő adót 8 százalékról 10 százalékra emelte, egyúttal a jelenlegi 500 ezer euróról (205,615 millió forint) 250 ezer euróra (102,755 millió forint) csökkentette azt az éves árbevételküszöböt, amely alatt a cégek mentesülnek a társasági adó fizetése alól, ami helyett forgalmi adót fizetnek. Emellett a bukaresti kabinet számos ágazatban megszüntette az adókedvezményeket.

Ezt is ajánljuk a témában

Az MCC szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar minimálbér nominálisan ugyan valóban az egyik legalacsonyabb uniós összevetésben, de a vásárlóerőt tekintve már az EU középmezőnyébe tartozik az Európai Szakszervezetek Intézetének összehasonlítása és az Eurostat adatai alapján is.

Ezt is ajánljuk a témában

Legutóbb a Válasz Online írt arról, hogy a magyar keresetek és a hazai gazdaság termelékenysége gyakorlatilag megrekedt, 2004 óta stagnál mindkét mutató, miközben a régiós versenytársak elhúztak mellettünk. Az elemzésben ugyanakkor nincs szó arról, hogy

  • a régiós országok jelentősen növekedtek a 2008-as gazdasági válság előtt, míg a magyar gazdaság már 2006-van válságba került és jelentősen lemaradt,
  • Magyarországon 2010 után a jobboldali kormányok egymillió új munkahelyet hoztak létre. Az újonnan elhelyezkedők jelentős része alacsony bérszínvonal mellett tudott elhelyezkedni, ami torzítja a statisztikát. Ahol alacsony a foglalkoztatási ráta, a magas hozzáadott értékű munkahelyek felfelé húzzák az átlagkeresetet és a hatékonyságot,
  • bezzegromániából világviszonylatban is az egyik legmagasabb az elvándorlás és alacsony a foglalkoztatottság,
  • Jellemző, hogy az ellenzék a gyenge forint-euró árfolyammal trükközve torzít a statisztikai adatokon.

Nyitókép: Getty Images

Összesen 186 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kicsirostas
2025. január 01. 10:30
Az előrehozott választás követelése nem erkölcsi, hanem taktikai kérdés, és mint ilyen, blöff. Magyar Péter rájött, mennyire egyszerű állat a Fidesz. Ha azt mondják neki, nem mer beugrani a kútba, akkor beugrik. Ha ő ajándékokat visz árva gyerekeknek, akkor azokat nem kaphatják meg semmiképp. És ha előrehozott választást követel, akkor az nem lesz. Neki nem is érdeke. Sehol nincsenek még a helyi jelöltek, a pártszervezetek, az átvilágított, megbízható sereg. A trend az, hogy napról napra erősödik. Ha nem változnak a körülmények, 2026-ban jó eséllyel nyer. És nem látszik semmi, amitől változnának. Közben szivárognak a hírek, hogy a Fideszben felmerült az előrehozott választás, épp ezért. Ennek vágott elébe azzal, hogy követeli. Most már csak úgy lehet meglépni, hogy azzal neki engedelmeskedik az állampárt, és további gyengeséget mutat. Ögyes. Ja, és boldog új évet! Unalmas nem lesz!
kicsirostas
2025. január 01. 10:28
Olyan jó a rostás foglalkoztatása a putriban, hogy harmadik országbeli migrikkel kell pótolni az elmenekült magyarok százezreit! Akkora fos lett az orbánputri 15 éve, hogy a propaganda kurvák még ezt is sikernek adják el miközben bulgára seggét nézik orkszopó malacék!:DDDDDDDDD
gekk
2024. december 31. 22:32
Tapírka nem tudja értelmezni vargamisi fletóutánzó trükkjeit. Szegény ostoba fidkány, teljesen debillé tette a ner.
2024. december 31. 22:08 Szerkesztve
Egyet régóta nem értek. Miért akarják mindenáron elhitetni velem, hogy nem élek szarul, amikor pedig de. Döntsük már el, ki tudja jobban hogy mi van velem! (hagyjuk már a félszemű is király politikát)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!