A magyarok is érzik, hogy földbe állt a német gazdaság – itt az elemzés, hogyan tudták összehozni

2024. november 08. 17:24

Leállított atomerőművek, a zöld átállás hátrányai, rossz viszony Kínával – Németország gazdasági problémái nem most kezdődtek.

2024. november 08. 17:24
Olaf Scholz
M. Orbán András

A cikk szerzője a Világgazdaság munkatársa.

Nyitókép: Thomas Imo / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP

 

Előrehozott választás lesz Németországban, a német kormánykoalíció szerda éjjeli felbomlása után a szociáldemokraták kisebbségben kormányoznak tovább – valószínűleg az első parlamenti szavazásig. Viszont Németország gazdasági problémái nem a mostani jelzőlámpa-koalíció működése alatt kezdődtek, bár sok tekintetben kétségkívül most váltak súlyossá.

„Az első szöget az atomerőművek fokozatos bezárása jelenthette”

– Habár könnyű lenne a német gazdaság minden problémáját az Olaf Scholz vezette kormánykoalícióra fogni, a negatív folyamatok korábban kezdődtek, csak a 2021 végén hivatalba lépő kormány alatt csúcsosodtak ki – mondta el lapunk megkeresésére Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. Hozzátette,

az ipari termelés már 2019-ben csökkent a megelőző évhez képest, így tehát az ipar problémáit nem lehet egyértelműen az orosz-ukrán háború nyomán elszabaduló energiaárak számlájára írni.

Kiemelte, a német gazdaság sikeressége a világpiacon az olcsó energiára, valamint a magas technológiai színvonalra épült hosszú éveken keresztül, de támogatta azt az is, hogy Németország az eurózóna tagjaként, annak legerősebb, legtermelékenyebb országaként – az ő szempontjából – élvezte a gyenge euróból adódó versenyképességi előnyöket a világpiacon.

Az első szöget talán a fukushimai atomerőmű balesete nyomán az atomerőművek fokozatos bezárása jelentette a koporsóban.

Az atomenergia szerepét az energiamixben egyrészt a gáz vette át, amellyel nőtt az ország kitettsége, másrészt erőltetett ütemben zajlott a napenergia és a szélenergia kiaknázása, amelyet a kormányzat ösztönzőkkel is támogatott, ez pedig a költségvetési kiadásokon felül az energiaárakat is megemelte – magyarázta.

Nem foghatják a németek a koronavírusra sem

– A német gazdaság már a koronavírust megelőzően is csak alacsony, egy százalék körüli növekedést tudott elérni, mostanában pedig már a stagnálás a jellemző – mondta el lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Kifejtette,

aggasztó, hogy nagy német cégektől érkeznek gyárbezárásokról, elbocsátásokról szóló hírek – gondolhatunk itt például a Volkswagen 10000-es nagységrendű elbocsátási tervezire. Tekintettel arra, hogy hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere Németország, ezt a helyzetet a magyar gazdaság is megérzi.

Regős Gábor hozzátette, már az sem segíti a gazdasági helyzet javítását és a kormányzati döntéshozatalt, hogy a koalíciós pártok néhány kérdésről gyökeresen mást gondolnak.

Az okok: leállított atomerőművek, a zöld átállás hátrányai, rossz viszony Kínával

Az első problémacsoport az energia témakörében keresendő. Ezek a problémák az elmúlt néhány évben jöttek létre. A probléma oka az atomerőművek korai leállítása, illetve a (viszonylag) olcsó orosz gázról való leállás. Ez a vállalkozások számára szükséges energia beszerzési árát megemelte, ami különösen is nagy problémát okoz az energiaigényes iparágakban, mint amilyen a vegyipar is. Ezeknek az iparágaknak a versenyképessége tehát jelentősen csökkent a magas energiaárak miatt, jobban megéri inkább máshol termelni – azaz itt néhány döntéssel Németország tulajdonképpen a saját versenyképességét rontotta.

Az erőn felüli zöld átállás hátrányai tehát megjelennek az energiaárakban, de általánosan a gazdaság egészében is: a zöld átállás jelentős költségeket emészt fel, így kevesebb jut innovációra vagy éppen az infrastruktúra fejlesztésére. Ez annak is köszönhető, hogy a német gazdasági kormányzat ragaszkodik ahhoz, hogy a költségvetés csak minimális hiányt halmozhat fel, ennek pedig végső soron például az infrastruktúra fejlesztése, karbantartása látja kárát, ami szintén rontja a versenyképességet. Sőt, végső soron az elektromos hálózat fejlesztésének hiánya a megújulók térnyerését is akadályozza.

Szintén problémát okoz, hogy a német gazdaság belekényelmesedett a hagyományos iparágakba és ott sem feltétlenül követte az új trendeket – itt gondolhatunk a járműgyártásra például.

A problémák között megjelenik a Kínával való viszony is. Egyrészt Kína növekedése is lassabb mostanában, ami visszafogja a német gazdaságot. Másrészről míg korábban volt egy egészséges viszony Kínával – Németország autókat, vegyszereket és gépeket adott el Kínának, és fogyasztási cikkeket, félkész termékeket (akkumulátorokat, elektronikus alkatrészeket) vásárolt Kínából – most ez felborult, hiszen ezeket a termékeket már Kína is elő tudja állítani, nincs szükség a német árura.

Szintén problémát jelent a német gazdaság szempontjából a munkaerő kérdése, az elöregedő német társadalom – tette hozzá Regős Gábor. Rámutatott arra is, a német versenyképességet rontja a túlzott bürokrácia, a lassú ügyintézés is.

Kérdés tehát, hogy ezeket a problémákat a német gazdaságnak milyen ütemben sikerül vagy nem sikerül kezelnie – ez pedig meghatározó lesz a magyar gazdaság növekedése szempontjából is.

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2024. november 12. 14:04
"hogyan tudták összehozni"? Úgy, hogy média irányítással a hülyék és gazemberek kerültek hatalomra.
Janika50
2024. november 09. 07:12
A keleti blokk összeomlását republikánus elnökök oldották meg. Aztán jött Cliton és a lehetőséget tele tűzdelte demokrata, -komcsi, trockijista, ...- maszlagokkal, amely az ifjabbik Busch idelyén azért megtorpant valamennyire, de a szerecsen elnök idelyén kicsúcsosodott. Amerika egyedüli vezető lett, de a teher súlya alatt igencsak megrogyott. Most, Tramp második ciklusában esélye van a yenkiknek, hogy az egyik vezető hatalom maradhassanak. De ezért valóban tenniük kell, nem elég az ideológiai alapu duma, az hogy én amcsi mondtam és csak nekem lehet igazam mentalitás. Aki nem sorol be mögé, az ellenség. Szóval és tettleg, végre jók a kilátások.
Szerintem
2024. november 08. 20:49
"somatic335 - Legyetek bátorak >>> Robert-N 2024. november 08. 19:51 "A harmadik negyedévben minimálisan nőtt a német gazdaság teljesítménye: a 0,2 százalékos bővülés magasabb a vártnál." "0,7 százalékot esett a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben" Ruhatáros, bazmeg..." Arról persze mélyen kussolsz, hogy a mi növekményünk honnan este azt a 0,7%-ot. 1,8-ról és most így 1,1% a mi növekményünk, a németek 0,2% növekményével szemben.
Szerintem
2024. november 08. 20:22 Szerkesztve
Az oktalan majmok. Apám régóta mondja és beigazolódni látszik is, hogy az emberiség evolúciósan most is olyan szinten válik szét, mint millió évekkel ezelőtt leszakadtak a majmok az emberré válásról. Egyértelműen, tisztán megmutatkozik, hogy a balfaszok, ballibsik képtelenek már a legegyszerűbb dolgok, összefüggések, ok-okozati folyamatok megértésére is. Nekik már csak a primitív ösztöneik, az illegális, a bűnözés, a már fajfenntartásra is alkalmatlan devianciák a terepük. Ez Németországon különösen erősen meglátszik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!