Nyitókép: Frank Hoermann / Sven Simon / dpa Picture-Alliance via AFP
A világ meghatározó országai a blokkosodás mellett döntöttek vagy belesodródtak abba, csakhogy Magyarország gazdaságilag a jelek szerint épp hanyatló blokkhoz kötődik ezer szállal. Ennek negatív növekedési hatásait a gazdasági semlegesség egy saját értelmezésével lehet esélye leküzdeni.
Olyan hídszerepre van szükség,
amely lehetővé teszi, hogy a gyorsan gyarapodó keleti világ növekedési impulzusai a magyar gazdaságon keresztül, azt emelve érkezzenek be a nyugati világba.
A semlegesség, mint közép-hosszútávú stratégia azonban csak a növekedés lehetőségét teremti meg. Egyre több nem elköteleződő országban ismerik fel, hogy a saját házi feladat elvégzése, a gazdaság bevonó jellegű, mindenki számára lehetőségeket teremtő mozgásba hozása nélkül nem lehet learatni a semlegesség hasznait. A legrövidebb időtávon a gazdaságunkat leginkább belső erőforrásokból, mi magunk tudjuk dinamizálni (erre van ráhatásunk), de ehhez fel kell kutatni azokat a pontokat, ahol nem élünk elég jól a lehetőségeinkkel, például pénzügyi erőforrásainkkal.
A magyar kormány célja, hogy 2025-re 3 százalék fölötti növekedést érjen el a gazdaság. Ezért már számos intézkedést hozott, köztük az Új Gazdaságpolitikai Akciótervet. Ennek egyik fókuszpontja a megfizethető lakhatás biztosítása, mivel az otthonteremtés kulcsfontosságú a fiatalok jövője és a családok jóléte szempontjából. Általában a lakhatásnak az egyéni, a munkapiaci és családi szintlépéseket (alkalmazkodást, változtatást, mobilitást) egyszerre kellene támogatnia,
most azonban – például a fővárosban boldogulni igyekvő fiatalok esetében – az számukra nem biztonsági háló, hanem méretes akadály, visszahúzó erő, méltánytalanul túlterhelő rezsiköltség.
A lehetőségeket teremtő magyar gazdaságpolitika ezért lehetővé teszi, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások könnyen, több célra is felhasználhatók legyenek és aránylag kis ráfordítással sokan, nagyot fordíthassanak életpályájukon. Makrogazdasági értelemben a lehetőség lehetőséget teremt, továbbadódik (tovagyűrűző hatás); különösen igaz ez az ingatlanpiacra, ahonnan gyorsan átszivárog az élénkülés más gazdasági szférákba. Ráadásul a megtakarítások felhasználásának kedvezményezettjei a pénztártagokon túl a családtagjaik is lehetnek, például a házastárs és a gyermekek.