Tehát kimondhatjuk, hogy nincs válság hazánkban, még kicsi sem, nemhogy hatalmas, a kattintásvadász címeknek megint nincs közük a valósághoz.
Amíg a részletes GDP adatokra várunk, addig is reálgazdasági adatokkal tudjuk igazolni e kijelentést.
- a reálkeresetek tavaly szeptember óta növekednek, s a növekedés mértéke december óta 10% körüli, illetve feletti. Az első negyedéves növekedés az OECD 35 országa közül az 5. legnagyobb, s ha 2019 év végi szinthez mérjük, akkor pedig a 2. legnagyobb.
- a kiskereskedelmi értékesítés volumene az év első öt hónapjában 3,3%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, s ha csak az élelmiszer kiskereskedelmet nézzük, ott 4,5% a növekedés.
- az építőipar az első öt hónapban 6,1%-kal nőtt a tavalyi azonos időszaki szinthez viszonyítva.
- a túrizmusban az első félévben 7,6%-kal több volt a vendégéjszakák száma, mint előző év azonos időszakában.
- élénkül a lakáspiac, országszerte csökken az értékesítési idő és nőnek a lakásárak.
A GDP termelés területei közül egy olyan jelentős van, ahol még nem indult be a növekedés, ez az ipar, még az év első öt hónapjában 2,4%-os csökkenést láttunk. Ez főként a külpiaci értékesítés csökkenésének tudható be. Itt azért nem feledkezhetünk meg arról a tényről, hogy hazánkban nagyon magas a német tulajdonban levő vagy a német cégekhez, illetve a német piachoz kötődő vállalatok aránya,
amelyekre a német gazdaság nem túl rózsás helyzete erősen negatívan hat.
Fontos azonban figyelembe venni azt a tényt is, hogy a világ Európán kívüli részein azért jóval nagyobb a növekedés. Például az USA legfrissebb GDP növekedése 3,1% volt, ami az euro övezet ötszöröse, s a magyarnak is több, mint duplája. Oroszországról negyedéves GDP adatunk még nincs ugyan, de a 2023-as éves növekedésük 3,6% volt. Kína az idei évre 5%-kal számol, s ezt megalapozza az első negyedéves 5,3%-os javulásuk. A jövő évre a magyar kormány is 3,5%-kal kalkulál, de
ehhez mindenképpen béke kell a határainkon túl.
Összefoglalva tehát: nem, nincs válságban a magyar gazdaság, hanem épp az unió egyik legnagyobb növekedését produkálta az idei első félévben. Ugyan ez a növekedés az unión kívüli világban nem tekinthető kiemelkedőnek, így tény, hogy nem kell elégedetten hátra dőlnünk, de nem szabad eltúlozni sem. S ha a teljes gazdasági közösség, amihez tartozunk csökken vagy stagnál, akkor nem érdemes a kormányt okolni egyedül a bajainkért. Persze, az ellenzék részéről ez érthető, de az a szakértő, aki így nyilatkozik, biztosan nem objektív, s véletlenül se higgyük el neki, hogy független.