Azonnal reagált a kormány, 24 ukrán termékre vetettek ki importtilalmat
Brüsszel döntött az ukrán gabonatilalomról, meg is érkezett a kormány válasza.
Számottevően nőtt a zöldségek és a gyümölcsök ára.
„Nőttek az agrárárak, de a növénytermesztőknek betett az ukrán gabona importja” – írta meg hétfői cikkében a Világgazdaság. Mint a portál elemzése rámutat: „ellentétes pályára kerültek az első fél évben a növénytermesztés és az állattenyésztés termelői árai, miközben az árnövekedés üteme az egy évvel ezelőttihez képest jócskán mérséklődött”.
Az idei első hat hónapban 6,9 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához viszonyítva”
– idézi a KSH adatait a portál. Mint részletezik: „ezen belül a növényi termékek ára 3 százalékkal csökkent, az állatoké és az állati termékeké pedig 32 százalékkal nőtt. Összességében, illetve a növénytermesztést vizsgálva ez nagy változás a tavalyi év első feléhez képest, amikor az agrárárak 40 százalékkal emelkedtek úgy, hogy a növénytermesztők 44, az állattenyésztők pedig 31 százalékkal adták drágábban termékeiket”.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel döntött az ukrán gabonatilalomról, meg is érkezett a kormány válasza.
„A búza és a kukorica árának esése 2022 októberétől jelentős mértékű lett, amiben meghatározó szerepet játszott az ukrajnai import, miközben még a raktárakban áll a tavalyi termés” – húzza alá a Világgazdaság. Mint írják: ráadásul „eközben
számottevően emelkedett a zöldségek és a gyümölcsök ára, az előbbieké 25, az utóbbiaké pedig 22 százalékkal.”
Mint példaként írják: „a gyümölcsöknél a cseresznye ára nőtt átlag felett, 48 százalékkal, a meggy és az eper csupán mérsékeltebben 3,2, illetve 13 százalékkal drágult”. Míg
a burgonya ára még erőteljesebben: 49 százalékkal emelkedett.
Amelyben a lap szerint a készletek alacsony szintje mellett a tavaszi csapadék miatti terméskiesés is szerepet játszhatott.
A Világgazdaság cikke szerint a húsok ára sem lett olcsóbb. Mint írják: „a vágósertés ára az előző év első feléhez képest 38 százalékkal emelkedett az idei első hat hónapban, 2023 júniusában 749 forintot kínáltak kilogrammonként a vágósertésért”. A lap a vágósertés és a vágóbaromfi árát grafikonon is ábrázolta. Mutatjuk:
A Világgazdaság hozzátette azt is:
egész Európára jellemző a termeléscsökkenés, és a magas árak ellenére sem javul a sertéstartási kedv.
***
A lap teljes cikkét a témában ide kattintva olvashatja.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Mandiner grafika