Ön előadásában a háború költségeire fókuszált – mi erről az álláspontja?
Minden háborúnak gazdasági vannak költségei. És a háború gazdasági költségeinek tanulmányozásának hosszú, legalább 200 éves hagyománya van. Különösen az első világháború után nagy kutatócsoportok alakultak, hogy tanulmányozzák, a különböző kategóriák milyen rövid távú, hosszú távú költségeket jelentenek. Később amerikai szakemberek a Brown Egyetemen megvizsgálták a vietnami, afganisztáni, iraki és egyéb háborúk költségeit az Egyesült Államok számára. Átnéztem néhányat ebből a szakirodalomból, mivel védelmi és egészségügyi közgazdász vagyok. És amikor a tanulmányomat írtam, megpróbáltam azonosítani, hogy melyek a költségkategóriák és hogyan lehet mérni őket. Azonosítottam a háború költségeinek 17 kategóriáját. Ezek a költségek pedig Oroszországra, Ukrajnára, az Oroszország-ellenes koalícióra, vagyis Nyugat-Európára, valamint a „globális dél” országaink semleges, pártatlan, a szankciókban részt vevő országaira és Kínára vonatkoznak. Ábrákon mutatom be a 17 okot, a legnyilvánvalóbb közvetlen okokkal kezdve: mennyi a katonai felszerelések megsemmisítése, mindkét hadsereg esetében, mennyi a pótlás költsége, a tőkeállomány megsemmisítése, különösen Ukrajnában, a bombázások, rakétacsapások és így tovább, majd a gazdasági hadviselés által okozott költségek.
Milyen szempontok vannak még?
Meg kell nézni, mit tesz ez a háború a globális GDP-növekedéssel, az inflációval, a hiányokkal. Ezek mind-mind költségek. Végül az emberekre is rátérek. Hány katonai haláleset és sebesülés van? Mennyi civil halott és menekült? Egészségügyi közgazdász is vagyok, és az egészségügyi közgazdászok az élet értékét vizsgálják. Különösen, ha Afrikát nézzük, a fertőző betegségeket és a népességveszteséget: mibe kerül, ha elveszítjük a fiatal, munkaképes férfiakat és nőket, akik aztán nem vesznek részt a gazdaságban, s így potenciális GDP-t veszítünk? Ugyanezt lehet alkalmazni a katonai halálesetekre is,
hiszen embereket ölnek meg a legjobb produktív éveikben, ez hatással lesz a munkaerő-kínálatra.
A sebesülések esetében a sebek egy része nem súlyos, de sok esetben fogyatékosságot eredményeznek. Tehát a társadalomnak rehabilitálnia kell ezeket az embereket, művégtagokat kell nekik adni, és így tovább. Ezek az emberek általában nem lesznek képesek teljes munkaidőben dolgozni úgy, ahogyan azt megtehetnék, ha ép testűek lennének. Tehát amikor a gazdasági költségeket vizsgáljuk, mindezeket figyelembe kell vennünk. Ezt próbáltam megtenni a tanulmányomban. De ez azt jelenti, hogy 17 költséget vizsgálunk négy országkategória esetében. Oroszország, Ukrajna, Oroszország-ellenes országok, globális dél.