Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész (MCC Geopolitikai Műhely)
Magyarország az elmúlt ötszáz évben nemhogy nagyhatalom nem volt, de még csak független sem az említett periódus nagy részében. Az a gondolat, hogy hazánk meghatározó katonai vagy biztonságpolitikai szerepet játszhat a régióban vagy akár egész Európában, bizony nem sokunknak fordul meg a fejében. Az erőforrások mérete által predesztinált okok miatt. Persze vannak más területek, ahol nemcsak távoli lehetőség, hanem kész tény egy vezető szerep, elég csak a nyugati kultúra vívmányait eltörléssel fenyegető woke őrület elleni küzdelemre gondolni.
Azonban tőlünk északra lengyel barátaink, sorstársaink, sőt testvéreink úgy érzik, a fentiekben leírt kiemelt pozíció elérése bizony nem, hogy nem lehetetlen, hanem egyenesen kifejezetten közeli. Legyen szó politikai, sőt akár katonai kérdésekről. Vezető politikusok, elemzők és értelmiségiek nemcsak a harmincas évek „intermariumának” megvalósulását vizionálják,
hanem akár már egy Lengyelországból, Ukrajnából és Romániából álló szuperállamét is.
Ez a sosem volt alakulat nemcsak Németországot lepipálva válna a terveik szerint meghatározó európai tényezővé, hanem erejéből fakadóan a lengyelség történelmi ellenségét, Oroszországot is a siker reményében tudná párbajra hívni ez az akár 70-80 milliós állam. Fentiek alapján joggal merül fel a kérdés, tényleg történelmi válaszút előtt áll Lengyelország?
Minden egyes ilyen kérdésnél a NATO tervezési alapelvei ugranak be először. Fel kell készülni a legjobb, a legrosszabb és a legvalószínűbb eshetőségre is. Nos a legjobb, a jelentős amerikai támogatással megvalósuló, Franciaországhoz és Németországhoz hasonló meghatározó befolyással rendelkező új államalakulat megvalósulása lenne számukra. Nevezzük ezt számos lengyel vizionáriushoz hasonlóan a XVII. századi nagyhatalom nyomán Rzeczpospolitának.
Persze kérdés, hogyan valósulna meg ez az egyesülés.
Megvalósulna a két háború közötti intermarium, amely létrehozná a „cordon sanitaire”-t Oroszország és Európa között?
Ez Jozef Pilsudski álma, egy lengyel vezetéssel megvalósuló szerveződés volt, amely akkor a balti államokból kiindulva magába foglalta volna Lengyelországot, Csehszlovákiát (Kárpátaljával), Magyarországot, Romániát, és Jugoszláviát. Hogy a kisantant miért nem ment bele a megcsonkított Magyarország egyenlőként való kezelésébe, azt nem nehéz belátni, így a nagyívű elképzelés hamar hamvába holt. Mindössze olyan részeredményeket ért csak el, mint a lengyel PZL P-11 fémépítésű repülőgép megvásárlása a Román Királyi Légierő által. Jól mutatja az intermarium koncepció és Lengyelország korlátait, hogy az innovatív, 1934-es szolgálatba állításakor kora legmodernebb vadászgépébe lengyel erőforrás híján brit motor került. Hiába ötvözte a PZL P-11 korának szinte összes vívmányát, a lengyel ipar nem tudta tartani a lépést a nagyhatalmakéval, és a vállszárnyas, csillagmotoros gép végül a nála egy generációval modernebb német Bf-109-esek és I-16-osok könnyű prédájává lett 1939-ben.