Irigylik a magyar focit a románok
A 444 arról ír, hogy ahogy a nyolcvanas évek végétől a magyar futball hanyatlott, úgy erősödött a román. A magyar válogatott utolsó vb-szereplésének évében, 1986-ban a Steaua Bukarest megnyerte a Bajnokok Ligája elődjét, a Bajnokcsapatok Európa-kupáját. Mi azóta sem voltunk vébén, a románok viszont a kilencvenes évek mindhárom vébéjére kijutottak sőt, 1994-ben Argentína legyőzése után negyeddöntőt játszottak, ahol tizenegyesekkel kaptak ki a svédektől, teszik hozzá.
A cikk így emlékezik: „Mi meg bezzeg románoztunk, nagyokat sóhajtoztunk, hogy nálunk miért nem születnek Hagik, Dan Petrescuk, Popescuk, miért nincs egy olyan szövetségi kapitányunk, mint Anghel Iordănescu, mi az, amit ők tudnak, mi meg nem?”
Fociláz: évtizedekig bámultuk a szomszédaink aranykorát, most mi jövünk!
A '90-es években, még kisgyerekként Sztoicskov és Romario duója miatt váltam véresszájú Barcelona drukkerré, és itt Sztoicskovon a hangsúly. A korszak bolgár válogatottja, a zsenik gyülekezete irigységgel vegyes csodálatot váltott ki belőlünk a barátaimmal - ezeknek miért van Sztoicskovuk, Balakovuk? Nekünk miért nincs?
Változnak az idők
A 444 emlékeztet: kézezer után is voltak remek román válogatottak, az egyiknek éppen Bölöni László volt a kapitánya. És játékosok is akadtak, például Adrian Mutu. A vébészereplés azonban már nem jött össze, Európa-bajnokságokra, ha minden másodikra is, még csak-csak kijutottak. Legutoljára azonban, 2016-ban úgy estek ki a csoportból, hogy még Albánia is megelőzte őket, miközben a magyar válogatott csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe.
2018-ban indult Nemzetek Ligájában mindkét válogatott a C divízióból indult, írják. A román a B-be feljutott ugyan, de legutóbb kiesett, így újra a C-ben találta magát. A magyar minden évben egy osztályt ugrott felfelé, és legutóbb megőrizte a tagságát az A-divízióban.
Most ott tartunk, hogy a 45 éves
írják.
„Nem hasonlíthatjuk magunkat olyan országokhoz, mint Horvátország, Szerbia, Magyarország, Ukrajna, Oroszország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország. Kizárólag a tehetség szempontjából. A mentalitás terén messze elmaradunk tőlük” – mondja Pancu. Moldova ezt mondja:
Talán tíz év múlva felnő egy generáció, amelyik feljebb emeli a román futballt.”
„Nem lehet jó válogatottad, ha nincsenek külföldi ligákból érkező játékosok” – ezt is Moldovan mondta, és valóban, a 2000-es Európa-bajnokságon negyeddöntőt játszó válogatottból kilencen játszottak valamelyik topligában. A maiak közül Răzvan Marin az egyetlen, aki topbajnokságban, a Serie A 14. helyén álló Empoliban játszik, írja a 444.
Nyitókép: Rádi Nikolett
Összesen 26 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés