Szijjártó: Elemi érdek, hogy Európa gazdaságilag együttműködjön Kínával

2023. március 13. 13:43

A külügyminiszter szerint a keleti együttműködés elvágása munkahelyek millióit veszélyeztetné Európában.

2023. március 13. 13:43
null

Még mélyebb gazdasági krízis lesz, ha ideológiai indíttatásból elvágják a kereskedelmi együttműködést az Európai Unió és Kína között, ezért továbbra is kulcsfontosságú a kölcsönösen előnyös, pragmatikus kapcsolat fenntartása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Párizsban.

A tárcavezető a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet (OECD) vezető Mathias Cormann-nal folytatott egyeztetését követően hangsúlyozta: alapvetően azon fog múlni, hogy Európa ki tud-e evickélni a mostani, rendkívüli kihívásokkal teli időszakból, hogy

a döntéshozók ideológiai megközelítés helyett képesek lesznek-e a józan ész talaján állva cselekedni.    

Ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy az OECD és főtitkára azon kevés szervezet és vezető között van a világon, amelyek és akik nem ideológiák foglyai, hanem két lábbal a földön állva, racionális, reális, józan észre alapuló gazdaságpolitikát folytatnak.

Bajba kerülhet az európai gazdaság

Rámutatott, hogy a válságból való kilábalás nagymértékben azon fog múlni, hogy sikeres lesz-e az az ideologikus megközelítés, amely a gazdasági együttműködés elvágására irányul az EU és Kína között. „Hogyha a gazdasági-kereskedelmi együttműködést ideológiák miatt a nyugat-európaiak vagy akár az amerikaiak kezdeményezésére elvágják, akkor az európai gazdaság még nagyobb bajba fog kerülni, és nemhogy nem fog tudni kijutni a gazdasági válságból, hanem még mélyebb recesszióba fog kerülni. Európa elemi érdeke, hogy az elkövetkező időszakban is pragmatikus, mindkét fél számára hasznot hozó gazdasági együttműködést tudjon fenntartani Kínával” – fogalmazott.   

Szijjártó Péter kiemelte, hogy ezt világosan mutatja Magyarország példája is, hazánk ugyanis lényeges találkozási pontja a német autóiparnak és a kínai elektromos akkumulátorgyártóknak, márpedig az EU politikai döntése nyomán 2035-től kizárólag elektromos járműveket lehet forgalmazni a kontinensen, és ehhez megfelelő mennyiségű akkumulátorra van szükség.

(MTI) 

Kép forrása: JOHN THYS / POOL / AFP

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pipa89
2023. március 13. 15:14
Logikus: egy darab szárazföld = Eurázsia (Európa + Közép-Ázsia + Ázsia). Kérdés: mit keres a fenti képletben egy kakukktojás, a tengerentúli USA? Nincs velük kereskedni való dolgunk, mert a távolság drágítja az áruszállítást. Jó lenne, ha végre az egy darab szárazföldön élő valamennyi nép megértené, hogy az USA nélkül prosperitás köszönhetne be Eurázsiába.
roughneck
2023. március 13. 14:53
Akar tetszik, akar nem, a feher faj vagy osszefog a "sargakkal", vagy a muszlim feka 70-es IQ-ju "szulolombik" sopredek bedaralja az egesz emberi civilizaciot 100 even belul.
letsgobrandon
2023. március 13. 14:47
Kína egy másfél milliárdos piac... csak a hazaárulók meg az elmebetegek nem akarnak gazdasági kapcsolatokat velük
furunkulus13
2023. március 13. 14:32
Nem pofázni kell, hanem csendben és hatékonyan kell érdekeket érvényesíteni. A hordószónoklás a la Kossuth Lajos már többször vitte jégre ezt a szerencsétlen országot!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!