Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Élesedik a konfliktus a berlini kormánykoalíció tagjai között a Leopárd harckocsik (nem) szállítása miatt.
Mint ahogy azt a Mandiner is megírta, nem kapnak Leopárdokat az ukránok, de azért az új német védelmi miniszter leszögezte: Ukrajnába látogat majd.
Az eset kapcsán egyre nagyobb a nyomás Scholzon. Mint a Politico nemrég megírta:
A német kormánykoalíción belüli belső vita hétfőn vált nyílt konfliktussá, miután Olaf Scholz szövetségesei nyilvánosan megkérdőjelezték a kancellárt amiatt, hogy vonakodik Leopard harckocsikat küldeni Ukrajnának.
A Zöldek és a Szabad Demokrata Párt (FDP) vezető politikusai – Scholz szociáldemokratáinak két kisebbik partnere – arra sürgetik a kancellárt, hogy fokozza a Kijevnek nyújtott katonai támogatást. Azzal érvelnek, hogy
Kijev szerint sürgősen szüksége van ezekre a nagyobb teljesítményű harckocsikra, hogy a 11 hónapja tartó háborúban elhúzódó, várható újabb orosz offenzívát elháríthassa.
Annalena Baerbock német külügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy Berlin „nem állna az útjába”, ha olyan országok, mint Lengyelország, Leopárdokat akarnának küldeni Ukrajnába. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök ezt követően hétfőn kijelentette, hogy országa hivatalosan is engedélyt fog kérni Berlintől, hogy Leopárdokat szállíthasson Ukrajnába.
Scholz szóvivője, Steffen Hebestreit azonban hétfőn azt sugallta, hogy Baerbock nyilatkozata nem a kormányon belül elfogadott döntést jelentette, ami rávilágított a koalíción belüli növekvő széthúzásra a kérdésben. Hebestreit azt mondta, hogy a Leopárdok küldésére vonatkozó bármilyen kérést először a német szövetségi biztonsági tanácsban – a Scholz, Baerbock és néhány más miniszter részvételével működő, csökkentett létszámú kabinetalakulatban – „bevett eljárások” szerint kell megvitatni és eldönteni.
A liberális szabaddemokraták részéről Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a Bundestag védelmi bizottságának elnöke
katasztrófának” nevezte Scholz vonakodását a harckocsik ügyében,
és azt mondta, hogy a német kormány „kudarcot vallott”.
Nyitókép: BENOIT TESSIER / POOL / AFP