Hosszú ideje egyre szélesebb konzultációt folytatunk a magyar oktatás résztvevőivel, tanárokkal, szülőkkel egyaránt – mondta a Mandinernek nyilatkozva Rétvári Bence. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese emlékeztetett: a nyári online kérdőívet 24 ezer, az őszit pedig már 33 ezer pedagógus töltötte ki, fontos visszajelzéseket adva a tárca számára.
A minisztérium parlamenti államtitkára arra is felhívta a figyelmet, hogy a Köznevelési Kerekasztalban 2015 óta folyamatosan egyeztetnek a pedagógus szervezetek mellett a szülői és diákszervezetek, a fenntartók, valamint a tudományos élet képviselőivel is.
Miután a sajtóban egyre élénkebb találgatás alakul ki arról, mi várható a minisztérium által péntekre összehívott konzultáción, lapunk az esemény céljairól érdeklődött. Rétvári Bence elmondta,
a fórumon mintegy 400 iskolaigazgató és tanár lesz jelen.
Egész napos konzultációra kerül sor, amelyen több tucat pedagógus szólalhat fel, akik saját tapasztalataikat és javaslataikat osztják majd meg. A tárca miniszteri és államtitkári szinten képviselteti majd magát, bemutatva a kormányzati álláspontot is.
„Fontosnak tartjuk, hogy a legszélesebb körben, őszintén és higgadtan, egymás véleményét meghallgatva, s azt tiszteletben tartva egyeztessünk egy egész napon át személyesen” – mondja Rétvári Bence. Amikor arról kérdeztük, lehetőséget kapnak-e a felszólalásra a kormány oktatáspolitikájához igencsak kritikusan viszonyuló pedagógusok, a miniszterhelyettes úgy válaszolt, a résztvevők és a felszólalók között egyaránt lesznek igazgatók és tanárok, fővárosiak és vidékiek, idősek és fiatalok, kis- és nagy oktatási intézmények képviselői, bizonyára részt vesznek tiltakozók és nem tiltakozók.
Lesznek olyanok is, akik korábban a tiltakozások aktív részesei voltak és ők is bemutatják majd az álláspontjukat, illetve a csendes többség is”
– mutat rá Rétvári, aki szerint a pénteki rendezvényen a teljes magyar pedagógustársadalom képviselteti majd magát.
Amikor Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke nyilatkozatával szembesítjük, aki egy rádióinterjúban arra panaszkodott, hogy a PSZ meghívást kapott ugyan, ám nem szólal fel a konzultáción, Rétvári Bence kifejti, „a szakszervezetek is mindig meghívást kapnak a köznevelési kerekasztalra, ahol elmondhatják álláspontjukat, így azzal tisztában vagyunk. Most a gyakorló tanárok tapasztalataira és elképzeléseire vagyunk kíváncsiak. Ennek a higgadt, nyugodt és kulturált körülményeit szeretnénk megteremteni pénteken.”